Czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny

Czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny i zapobiega ciąży?

Mylisz się, jeżeli myślisz, że prezerwatywa to tylko kawałek gumy. To prawdziwy rycerz w lśniącej zbroi chroniący Cię przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ale czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny? Czy może to tylko kolejny mit, który wszyscy sobie powtarzamy, a prawda jest ciut inna? Sprawdźmy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny tj. zapobiega ciąży.
  • Jak prawidłowo używać prezerwatyw.
  • Jak zwiększyć bezpieczeństwo seksu w prezerwatywie.
  • Jakie są rodzaje prezerwatyw.

Zobacz też:

Czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny?

Tak, wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny, jeżeli jest dobrze użyta. Prezerwatywy, według wskaźnika Pearla, są skuteczne w 98% w zapobieganiu ciąży i redukują ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Właściwe użycie prezerwatywy to: założenie przed seksem na pełny wzwód i unikanie uszkodzenia.

Czy dalszy seks po wytrysku w prezerwatywie jest bezpieczny?

Nie, seks po wytrysku w prezerwatywie nie jest bezpieczny. Może ona stać się mniej skuteczna, umożliwiając plemnikom ucieczkę, co zwiększa ryzyko ciąży. Choroby przenoszone drogą płciową też mogą być bardziej prawdopodobne. Dlatego zaleca się wymianę prezerwatywy przed kontynuacją seksu po wytrysku.

Jak prawidłowo używać prezerwatywy?

Kiedy już wiesz, że wytrysk w prezerwatywie to strzał w dziesiątkę, to jest to moment na poruszenie tematu „co może pójść nie tak”.

Jak ze starym fiatem na zimnym rozruchu, tak samo jest z prezerwatywą – wszystko pięknie, dopóki nie zaczynasz z nią kombinować. Nie przejmuj się, pokażę Ci typowe potknięcia, które mogą przysporzyć Ci trochę problemów.

Zła wielkość

Nie jestem tu po to, aby dyskutować o wielkości Twojego sprzętu. Ale pamiętaj – jeśli prezerwatywa jest za ciasna, może pęknąć, a jeżeli za luźna – może się zsunąć. Dobranie odpowiedniego rozmiaru to podstawa.

Paznokcie i zęby to nieprzyjaciele prezerwatywy

Podkreślam – prezerwatywa to nie paczka czipsów. Używanie zębów lub paznokci, aby ją otworzyć, to prosta droga do katastrofy. Traktuj gumkę z szacunkiem.

Nałóż na pełną erekcję

Może nie podejrzewałeś, ale prezerwatywy najlepiej sprawdzają się, gdy założysz je na pełną erekcję. Tylko wtedy zapewniają optymalne zabezpieczenie.

Trzymaj się tych zasad, a będziesz mógł cieszyć się bezstresowym seksem. Lepiej dmuchać na zimne, niż potem mieć kłopoty, prawda?

Prezerwatywy a choroby przenoszone drogą płciową (STD)

Prezerwatywa to nie tylko bariera zapobiegająca ciąży. To także Twoja tarcza w walce z różnego rodzaju „niespodziankami”, które mogą Cię spotkać po nawiązaniu bliskiego kontaktu. Czas zrozumieć, że tarcza nie jest niezniszczalna.

I co, żadne STD mi nie grozi?

No niestety, nie do końca jest tak różowo. Prezerwatywy redukują ryzyko przenoszenia wielu, ale nie wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową. Dlaczego? Ano niektóre z nich, jak na przykład HPV, mogą być przenoszone przez bliski kontakt, który na pewno ma miejsce podczas seksu.

W takim razie mogą nie używać prezerwatywy?

Tak, ryzyko istnieje, ale to nie znaczy, że powinieneś zrezygnować z prezerwatyw! To wciąż Twoja najlepsza linia obrony. Pomyśl o prezerwatywie jak o hełmie dla rowerzysty – może i nie uchroni Cię przed wszystkim, ale na pewno odciąży Cię od najgorszych skutków ewentualnej wpadki.

Pamiętaj tylko, że prezerwatywa to część większej strategii, którą powinieneś przyjąć, aby chronić swoje zdrowie. Regularne badania, szczepienia na HPV, a przede wszystkim rozmowa z partnerką o jej zdrowiu, to coś, co powinieneś wprowadzić do swoich seksualnych zwyczajów.

Czasami, choćbyś najsilniej chciał, nie da się uniknąć rozmów o zdrowiu. I dobrze, bo to ważne. Dla Ciebie, dla niej, dla wszystkich.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo seksu z prezerwatywą?

Prezerwatywa to dobry kumpel, który chroni Cię w kryzysowych momentach. Ale musisz też pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt może zawieść, jeśli nie użyjesz go prawidłowo. Mam tu kilka rad, które pozwolą Ci podkręcić poziom bezpieczeństwa:

  • Słuchaj opakowania. Jeżeli na opakowaniu prezerwatywy jest napisane „Do używania przed…”, to tę datę wypadałoby uszanować. Wszak nie chcesz ryzykować swoim zdrowiem?
  • Zakładaj ją właściwie. Prezerwatywa nie jest skarpetką – ma swój początek i koniec. Upewnij się, że zakładasz ją właściwie i nigdy nie zapominaj o niej na początku akcji.
  • Użyj odpowiedniego lubrykantu. Okej, to brzmi jak kiepski żart, ale niektóre lubrykanty mogą uszkodzić prezerwatywę. Skoro nie używasz wody do smarowania łańcucha w rowerze, dlaczego miałbyś ryzykować z prezerwatywą?
  • Przechowuj je właściwie. Prezerwatywy nie są odporne na niskie lub wysokie temperatury, a słońce też im nie służy. Lepiej przechowywać je w schludnym miejscu, daleko od ciepła i wilgoci.

Pamiętaj, dobry seks to bezpieczny seks. Twoje zdrowie jest ważne, wiedza na jego temat jest kluczem. Więc bądź wyposażony i gotowy na różne sytuacje.

Jakie są rodzaje prezerwatyw?

Wydawać by się mogło, że prezerwatywa to prezerwatywa – tyle w temacie. Ale tak naprawdę, to jest cały świat różnorodności, który warto poznać. Pozwól, że przesiądziemy się na pojedyncze siedzenie autobusu i zaczniemy ten szalony tour.

Prezerwatywy lateksowe

Standard w świecie prezerwatyw. To właśnie one stoją na straży Twojego bezpieczeństwa w większości aptek czy sklepów. Dają solidną ochronę. Ale uwaga, jeśli masz alergię na lateks – trzymaj się z daleka.

Prezerwatywy nielateksowe

Zbawienie dla alergików. Zazwyczaj wykonane z poliizoprenu lub poliuretanu. Takie materiały są bezpieczne dla osób z alergią na lateks.

Prezerwatywy z dodatkami

Często są zmodyfikowane, aby jeszcze bardziej poprawić odczucia podczas seksu. Lubrykanty, wzory, a nawet wibracje – wszystko, aby przemienić sypialnię w park rozrywki.

Prezerwatywy z dodatkiem spermobójczego środka

Jakby sam fakt, że są barierą nie wystarczał, niektóre prezerwatywy idą krok dalej – zabijają plemniki. Są to prezerwatywy z dodatkiem nonoksynolu-9, który działa jak rakieta ziemia-powietrze na plemniki.

Wybór prezerwatywy to sprawa indywidualna, ale pamiętaj, że zawsze warto zainwestować troszkę więcej w swój komfort i bezpieczeństwo. Tak czy siak – bądź przygotowany i miej swoje ulubione zabezpieczenie pod ręką. Tylko wtedy możesz w pełni cieszyć się swoją podróżą seksualną bez niepotrzebnego stresu.

Zobacz też:

Podsumowanie

Podsumowując, wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny, pod warunkiem właściwego użytkowania. Należy pamiętać o typowych błędach, takich jak zła wielkość prezerwatywy czy jej uszkodzenie.

Prezerwatywy redukują ryzyko ciąży i STD, ale pamiętaj, że niewłaściwe użytkowanie może zniweczyć te korzyści. Unikaj seksu po wytrysku bez wymiany prezerwatywy.

Bezpieczeństwo jest kluczowe – pamiętaj o regularnych badaniach, rozmowach z partnerką i odpowiednim przechowywaniu prezerwatyw. Tylko wtedy możesz cieszyć się pełnią bezstresowego seksu.

FAQ

Dlaczego prezerwatywy tak bardzo śmierdzą?

Lateks, najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się prezerwatywy, ma specyficzny zapach, który niektórzy mogą odczuwać jako nieprzyjemny. Aby zminimalizować ten efekt, niektóre firmy dodają do swoich produktów różnego rodzaju smaki i aromaty.

Czy istnieje coś takiego jak „niewłaściwa” prezerwatywa?

Tak, jeśli prezerwatywa jest za duża, może się zsuwać; jeśli jest za mała, może być niewygodna lub pękać. Wybieranie prezerwatywy o odpowiedniej wielkości i kształcie jest kluczowe dla komfortu i skuteczności zabezpieczenia.

Jak często mogę używać jednej prezerwatywy?

Prezerwatywy są przeznaczone do jednorazowego użytku. Po każdym stosunku należy użyć nowej prezerwatywy.

Czy seks oralny wymaga użycia prezerwatywy?

Chociaż ryzyko przeniesienia STD podczas seksu oralnego jest niższe, nie jest ono niemożliwe. Prezerwatywy mogą zapobiegać przeniesieniu niektórych STD, więc warto je rozważyć.

Czy prezerwatywa może zwiększyć przyjemność płynącą z seksu?

Tak, niektóre prezerwatywy są skonstruowane tak, aby zwiększyć przyjemność płynącą z seksu. Prezerwatywy z nacięciami, wypustkami lub specjalnie zaprojektowane „pierścienie”, mogą stymulować dodatkowe obszary i zwiększyć satysfakcję.

Czy mogę używać dwóch prezerwatyw naraz dla lepszej ochrony?

Nie! Użycie dwóch prezerwatyw naraz nie zwiększa ochrony, a nawet może prowadzić do pęknięcia obu prezerwatyw z powodu zwiększonego tarcia.

Czy prezerwatywy są tylko dla heteroseksualnych par?

Absolutnie nie! Prezerwatywy są dla wszystkich, bez względu na ich orientację seksualną. Właściwe zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego seksu dla każdego.

Bibliografia

Bergeron, P., & Bergeron, M. (2017). Female college students perceptions of virginity and oral sex. International Journal for Innovation Education and Research, 5(12), Article 12. https://doi.org/10.31686/ijier.vol5.iss12.868

Flynn, K. E., Lin, L., Bruner, D. W., Cyranowski, J. M., Hahn, E. A., Jeffery, D. D., Reese, J. B., Reeve, B. B., Shelby, R. A., & Weinfurt, K. P. (2016). Sexual Satisfaction and the Importance of Sexual Health to Quality of Life Throughout the Life Course of U.S. Adults. The Journal of Sexual Medicine, 13(11), 1642–1650. https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2016.08.011

Lefkowitz, E. S., Vasilenko, S. A., & Leavitt, C. E. (2016). Oral vs. Vaginal Sex Experiences and Consequences Among First-Year College Students. Archives of Sexual Behavior, 45(2), 329–337. https://doi.org/10.1007/s10508-015-0654-6

Wood, J. R., McKay, A., Komarnicky, T., & Milhausen, R. R. (2016). Was it good for you too?: An analysis of gender differences in oral sex practices and pleasure ratings among heterosexual Canadian university students. The Canadian Journal of Human Sexuality, 25(1), 21–29. https://doi.org/10.3138/cjhs.251-A2

A review of sex differences in peer relationship processes: Potential trade-offs for the emotional and behavioral development of girls and boys. (b.d.). Pobrano 17 lipiec 2023, z https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2F0033-2909.132.1.98

Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz