Czy stosunek ma wpływ na okres

Czy stosunek ma wpływ na okres, czyli jak seks działa na okres?

Wiele kobiet deklaruje większą chęć uprawiania seksu w czasie okresu. Na starcie od razu Cię uspokoję – pod względem medycznym nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Ale czy stosunek ma wpływ na okres? A jeśli tak, to jak na niego działa? Sprawdźmy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy stosunek ma wpływ na okres.
 • Jak seks wpływa na okres.
 • Jakie są alternatywy dla klasycznego seksu podczas okresu.

Zobacz też:

Czy stosunek ma wpływ na okres?

Nie ma badań, które potwierdziłyby bezpośredni wpływ stosunku seksualnego na długość czy regularność cyklu menstruacyjnego. Seks w czasie okresu może jednak przeciwdziałać stresowi i bólowi. Orgazm uwalnia endorfiny, naturalne substancje przeciwbólowe i zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Jak seks wpływa na okres?

 • Ograniczenie stresu. Seks może pomóc w walce ze stresem. W czasie orgazmu uwalniane są endorfiny, które działają przeciwbólowo i rozluźniająco. Jeżeli stres wpływa na regularność cyklu, seks może pomóc w utrzymaniu jego równowagi.
 • Redukcja bólu. Podczas orgazmu mięśnie macicy kurczą się, co może łagodzić ból menstruacyjny. Jest to naturalne zjawisko, które może ułatwić przebieg okresu.
 • Stymulacja krążenia. Aktywna stymulacja seksualna może prowadzić do zwiększenia krążenia krwi w miednicy, co potencjalnie może przyspieszyć rozpoczęcie okresu.

Jeśli chodzi o samą regularność cyklu, to orgazm może przyspieszać okres, ale nie musi. Jest to zależne od indywidualnych cech kobiety.

Jak bezpiecznie uprawiać seks w czasie okresu?

Uprawianie seksu w czasie okresu jest bezpieczne. Mimo tego warto podjąć odpowiednie kroki, aby zachować pełnię komfortu. Po pierwsze, używajcie prezerwatywy, gdyż ryzyko przeniesienia chorób, jak HIV, może być większe. Zadbajcie też o przygotowanie i komunikację, a kobieta powinna stale monitorować swoje ciało.

 • Używaj ochrony. Podczas okresu, ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, taką jak HIV, może wzrosnąć. Zawsze używajcie prezerwatywy w trakcie okresu, jeśli chcecie zachować pełne bezpieczeństwo.
 • Dobrze się przygotuj. Przygotuj ręczniki, aby uniknąć potencjalnego bałaganu. Możesz również rozważyć seks pod prysznicem dla dodatkowego komfortu, a także spełnienia swoich fantazji erotycznych.
 • Komunikuj się. Upewnijcie się, że obie strony są gotowe na seks w czasie okresu.
 • Monitoruj swoje ciało. Niektóre kobiety mogą odczuwać większą wrażliwość podczas okresu, więc bądź ostrożna i uważaj na swoje ciało. Zawsze zastopujcie, jeśli czujesz, że coś jest nie tak.

Jakie zagrożenia wiążą się z seksem podczas okresu?

Jak już wiesz, seks w czasie okresu jest bezpieczny dla ogółu. Mimo tego są pewne zagrożenia, takie jak ryzyko infekcji, ciąży, a także dyskomfort.

 • Zwiększone ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Podczas menstruacji, ścianki macicy są bardziej podatne na infekcje, co może zwiększyć ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Ryzyko ciąży. Chociaż szanse na zajście w ciążę są znacznie mniejsze podczas miesiączki, nadal istnieje taka możliwość, szczególnie jeśli cykl menstruacyjny kobiety jest krótki.
 • Niedogodność i dyskomfort. Dla niektórych ludzi, seks podczas menstruacji może powodować dyskomfort fizyczny lub emocjonalny. Ponadto część osób może nie czuć się komfortowo z widokiem krwi.
 • Zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnej. Seks podczas menstruacji może zwiększyć ryzyko zapalenia narządu rodnego np. zapalenia pęcherza.

Jakie są alternatywy erotyczne dla klasycznego seksu w czasie okresu?

Nie każda para chcę uprawiać klasyczny seks podczas okresu i to jest zupełnie w porządku. Jeśli nie czujecie się z tym komfortowo, po prostu tego nie róbcie. Nie oznacza to jednak, że musicie zupełnie rezygnować z erotycznych zabaw. Jakie rodzaje seksu warto rozważyć podczas okresu?

 • Masturbacja (palcówka). Jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pobudzenie seksualne. Nie tylko jest przyjemne, a także pomaga wydzielić endorfiny i złagodzić ból menstruacyjny.
 • Seks oralny (mineta). Może być doskonałą opcją, ale tylko wtedy, gdy partner jest na to gotowy. Jeśli zdecydujecie się na robienie minety podczas okresu, pamiętajcie o szczególnej higienie intymnej. Dla zwiększonego bezpieczeństwa możecie też wykazać chusteczki oralne.
 • Zabawy seksualne. Używaj zabawek erotycznych lub innych elementów, takich jak pióra do łaskotania, aby dodać nieco pikanterii do waszej intymności.
 • Masaż erotyczny. Dzięki niemu zrelaksujesz swoje ciało, a także zwiększysz bliskość z partnerem. Co więcej, odpowiedni masaż erotyczny, połączony np. z palcówką, może prowadzić do intensywnych, satysfakcjonujących orgazmów.
 • Seks analny. To alternatywa, która wymaga odpowiedniego przygotowania i stosowania dobrej jakości lubrykantów. Mimo tego, może być naprawdę wystrzałowo.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Seks nie ma bezpośredniego wpływu na długość czy regularność cyklu menstruacyjnego.
 • Seks w czasie okresu może jednak przeciwdziałać stresowi i bólowi dzięki uwalnianiu endorfin.
 • Orgazm może przyspieszać okres, jednak zależy to od indywidualnych cech kobiety.
 • Uprawianie seksu w czasie okresu jest bezpieczne, ale zaleca się stosować prezerwatywę, odpowiednie przygotowanie i stałe monitorowanie swojego ciała.
 • Seks podczas okresu wiąże się z większym ryzykiem zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową i infekcjami bakteryjnymi.
 • Istnieją erotyczne alternatywy dla klasycznego seksu w czasie okresu, takie jak masturbacja, seks oralny, zabawy seksualne, masaż erotyczny lub seks analny.

FAQ

Czy seks w trakcie menstruacji jest przyjemniejszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to zależne od indywidualnych upodobań i odczuć każdej kobiety. Niektóre dziewczyny deklarują, że czują się bardziej pobudzone seksualnie podczas okresu, co może przekładać się na intensywniejsze doznania – ale u pozostałych może być inaczej.

Czy stosowanie prezerwatyw podczas seksu w czasie okresu jest konieczne?

Tak. Stosowanie prezerwatywy podczas seksu w czasie okresu jest zalecane. Po pierwsze, pomaga zminimalizować potencjalne ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Po drugie, choć ryzyko ciąży jest mniejsze podczas menstruacji, nadal istnieje, więc prezerwatywa zapewnia dodatkową ochronę przed nieplanowanym macierzyństwem.

Czy seks podczas menstruacji może wpływać na nastrój kobiety?

Tak naprawdę, seks w dowolnym momencie cyklu może wpływać na nastrój kobiety, ale w trakcie okresu może mieć to szczególne znaczenie.

Orgazm prowadzi do wydzielenia endorfin, zwanych również „hormonami szczęścia”. Mogą one przynieść ulgę od bólu, zapewnić relaks i poprawić nastrój, co jest szczególnie korzystne dla kobiet doświadczających dyskomfortu lub stresu podczas menstruacji.

Czy seks analny jest dobrym rozwiązaniem podczas menstruacji?

Seks analny to jedna z alternatyw erotycznych podczas menstruacji. Może być dobrym rozwiązanie dla par, które chcą uniknąć kontaktu z krwią.

Pamiętaj jednak, że jest doświadczenie bardzo indywidualne i może nie być przyjemne dla wszystkich. Dlatego ważne jest, aby obie osoby czuły się z tym komfortowo, a także zachowały higienę i środki bezpieczeństwa, takie jak prezerwatywy i dobrej jakości lubrykant.

Czy uprawianie seksu podczas menstruacji może skrócić okres?

Chociaż nie ma dowodów naukowych potwierdzających tę teorię, niektóre kobiety zauważają, że ich okres kończy się szybciej, gdy uprawiają seks.

Niekiedy jest to skutkiem skurczów macicy podczas orgazmu, które mogą przyspieszyć wydalanie śluzówki macicy. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny, więc to, co jest prawdą dla niektórych, nie musi być prawdą dla wszystkich.

Czy seks pod prysznicem to dobre rozwiązanie na czas menstruacji?

Seks pod prysznicem to jedna z możliwości, która może pomóc uniknąć nieporządku związanego z krwawieniem podczas okresu. Dodatkowo ciepła woda może zrelaksować mięśnie i pomóc złagodzić bóle menstruacyjne.

Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – mokra podłoga jest śliska, a prezerwatywy i wodne lubrykanty mogą stracić swoje właściwości w kontakcie z wodą.

Czy seks podczas menstruacji jest dobrą formą rozluźnienia?

Zdecydowanie tak. Seks jest naturalną formą relaksu i rozluźnienia. Podczas okresu, kiedy niektóre kobiety odczuwają większy stres czy napięcie, seks staje się jednym ze sposobów na redukcję tych symptomów.

Bibliografia

Lee, D. M., Nazroo, J., O’Connor, D. B., Blake, M., & Pendleton, N. (2016). Sexual Health and Well-being Among Older Men and Women in England: Findings from the English Longitudinal Study of Ageing. Archives of Sexual Behavior, 45(1), 133–144. https://doi.org/10.1007/s10508-014-0465-1

Willis, M., Jozkowski, K. N., Bridges, A. J., Davis, R. E., & Veilleux, J. C. (2021). Developing Valid and Feasible Measures of Sexual Consent for Experience Sampling Methodology. The Journal of Sex Research, 58(8), 996–1007. https://doi.org/10.1080/00224499.2021.1907526

Ryu, W.-S., Chung, J., Schellingerhout, D., Jeong, S.-W., Kim, H.-R., Park, J. E., Kim, B. J., Kim, J.-T., Hong, K.-S., Lee, K., Park, T. H., Park, S.-S., Park, J.-M., Kang, K., Cho, Y.-J., Park, H.-K., Lee, B.-C., Yu, K.-H., Oh, M. S., … Kim, D.-E. (2023). Biological Mechanism of Sex Difference in Stroke Manifestation and Outcomes. Neurology, 100(24), e2490–e2503. https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000207346

Folayan, M. O., Odetoyinbo, M., Brown, B., & Harrison, A. (2014). Differences in sexual behaviour and sexual practices of adolescents in Nigeria based on sex and self-reported HIV status. Reproductive Health, 11(1), 83. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-83

Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz