Do którego miesiąca ciąży płeć dziecka może się zmienić?

Radość z ciąży potrafi być ogromna. Podobnie z odkrywaniem płci dziecka. Niekiedy jednak nastawisz się na chłopca lub dziewczynkę i kiedy lekarz mówi, że płeć jest inna niż się spodziewasz, masz delikatną nadzieję, że jeszcze ulegnie zmianie. Do którego miesiąca jest to możliwe?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do którego miesiąca ciąży płeć dziecka może się zmienić?
  • Kiedy widać płeć dziecka w USG i innych badaniach
  • Czy można przewidzieć płeć dziecka?
  • Jakie sposoby zwiększają szanse na dziewczynkę lub chłopca.

Zobacz też:

Do którego miesiąca ciąży płeć dziecka może się zmienić?

Płeć dziecka jest ustalana biologicznie w momencie zapłodnienia. Chromosomy X i Y, które decydują o płci, przekazywane są przez rodziców do zarodka podczas zapłodnienia, dlatego nie zmieni się to w trakcie ciąży. Z kolei niemalże 100% pewność co do płci możesz mieć po badaniach w piątym miesiącu.

Jak dokładnie badania przewidują płeć dziecka?

Poniżej znajdziesz tabelę pokazującą, jak dokładność określania płci płodu może się zmieniać wraz z postępem ciąży. Pamiętaj, że wartości te mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak jakość sprzętu ultrasonograficznego czy pozycja płodu.

Tydzień ciążyMiesiąc ciążyDokładność przewidywania płci
12-133Około 75%
14-153-4Około 85%
16-174-5Około 95%
18-205Około 97-99%
>20>5Około 99%

Uwaga – nawet z wynikami na poziomie 99%, zawsze istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że płci dziecka nie uda się poprawnie określić lub że przewidywanie będzie błędne.

Kiedy widać płeć dziecka w badaniach?

Płeć dziecka zazwyczaj jest możliwa do określenia poprzez badania prenatalne, najczęściej w okresie od 18 do 20 tygodnia ciąży. Wykorzystuje się do tego różne metody, które pozwalają na skuteczne ujawnienie płci płodu.

Badanie ultrasonograficzne (USG)

To najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda określania płci dziecka. Badanie USG pozwala na wizualizację płodu. Zwykle między 18 a 20 tygodniem ciąży, zależnie od pozycji płodu i jakości obrazu, specjalista jest w stanie określić płeć dziecka.

Badanie DNA płodu

Badania genetyczne, takie jak testy krwi, są równie skuteczne, a czasem nawet bardziej, choć zwykle stosowane są w celu sprawdzenia obecności zaburzeń genetycznych, a nie płci. Takie badania można przeprowadzić już około 10 tygodnia ciąży.

Amniocenteza

To inwazyjny test, który zwykle wykonywany jest w celu zidentyfikowania genetycznych lub chromosomalnych anomalii u płodu. Próbka płynu owodniowego jest pobierana i analizowana.

Plusem jest to, że na podstawie tych badań można z 100% pewnością określić płeć dziecka, jednak ze względu na inwazyjność metody, nie jest to badanie powszechnie stosowane do określania płci.

Czy można przewidzieć płeć dziecka?

O ile naukowe metody określania płci dziecka, takie jak USG czy testy krwi, mają potwierdzone dowody efektywności, to wiele tradycyjnych lub ludowych metod, zależnych od przeczucia lub różnego rodzaju sygnałów, budzi dużo kontrowersji i nie jest naukowo potwierdzonych.

Do tych metod mogą należeć obserwacja kształtu brzucha, apetytu, nastrojów czy dawne mity dotyczące wiszącego pierścionka nad brzuchem. Niektóre z tych „metod” mogą okazać się prawidłowe czysto przez przypadek, ale nie mają one kompletnej ani konsekwentnej skuteczności, jak potwierdzone metody medyczne. Mimo tego, jeśli chcesz pobawić się w detektywa, to sprawdź poniższe sposoby:

  • Kształt brzucha. Istnieje przekonanie, że kształt brzucha kobiety w ciąży może wskazywać na płeć dziecka. Mówi się, że wysoko noszony, „ostry” brzuch sugeruje chłopca, natomiast nisko noszony, „szeroki” brzuch wskazuje na dziewczynkę. Brak jest jednak naukowych dowodów potwierdzających tę teorię.
  • Apetyt. Często mówi się, że apetyt kobiety w ciąży może także podpowiadać płeć dziecka. Kobieta spodziewająca się chłopca miałaby ochotę na słone potrawy, natomiast przyszła mama dziewczynki na słodkie.
  • Test z pierścionkiem. Ten starożytny test polega na zawieszeniu pierścionka lub igły na nitce i delikatnym uniesieniu go nad brzuchem kobiety w ciąży. Obserwując, jak zawieszony przedmiot porusza się, starano się przewidzieć płeć dziecka. Jeżeli pierścionek poruszał się w linii prostej, na wzór wahadła – z boku na bok – sugerowało to, że dzieckiem jest chłopiec. Natomiast, jeżeli pierścionek poruszał się w ruchu okrężnym, wskazywało to na dziewczynkę.

Czy są sposoby, które zwiększają szanse na dziewczynkę lub chłopca?

Chociaż płeć dziecka jest genetycznie ustalana w momencie zapłodnienia, istnieją różne mity i metody, które zgodnie z przesądami mogą zwiększać szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki. Pamiętaj jednak, że są to przesądy, a nie naukowo udowodnione metody, a płeć dziecka zależy o chromosomów przekazywanych przez rodziców.

Dieta

Niezależnie od tego, czy są to mity, czy fakty, niektórzy twierdzą, że zmiana diety może wpływać na płeć dziecka. Istnieje przekonanie, że dieta bogata w potas i sód może zwiększyć szanse na chłopca, natomiast dieta bogata w wapń i magnez może sprzyjać poczęciu dziewczynki.

Pozycje seksualne

Według innych przekonań pewne pozycje seksualne mogą zwiększyć szanse na poczęcie chłopca, a inne dziewczynki. Teorie te są zwykle oparte na idei, że różne pozycje mogą wpływać na to, jak szybko plemniki dostaną się do jajeczka.

Zobacz też:

Czas stosunków

Niektóre teorie sugerują, że „czasowanie” stosunków seksualnych w stosunku do owulacji może wpływać na płeć dziecka. Mówi się, że seks bliżej owulacji zwiększa szanse na chłopca, podczas gdy seks kilka dni przed owulacją zwiększa szanse na dziewczynkę.

Zobacz też:

Podsumowanie

  • Płeć dziecka jest biologicznie ustalana w momencie zapłodnienia i nie ulega zmianie w trakcie ciąży.
  • W 3. miesiącu ciąży dokładność przewidywania płci wynosi około 75%, w 3-4. miesiącu – 85%, 4-5. miesiącu – 95%, w 5. miesiącu – 97-99%.
  • Płeć dziecka można określić za pomocą badań prenatalnych, zazwyczaj od 18 do 20 tygodnia ciąży.
  • Ultradźwięki są najpopularniejszą metodą określania płci dziecka.
  • Istnieją liczne przesądy i nienaukowe metody próbujące przewidzieć płeć dziecka, takie jak kształt brzucha, apetyt, czy test z pierścionkiem.
  • Mity i teorie sugerują, że zmiana diety lub różne pozycje seksualne mogą zwiększyć szanse na poczęcie chłopca, lub dziewczynki, ale płeć dziecka jest uwarunkowana genetycznie w momencie zapłodnienia.

FAQ

Czy istnieją naukowo potwierdzone metody, które zwiększają szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki?

Nie, nie ma naukowo potwierdzonych metod, które zwiększałyby szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki. Płeć dziecka zależy od kombinacji chromosomów przekazywanych z plemnika ojca i jajeczka matki. Wszelkie teorie dotyczące diety, pozycji seksualnych, czy czasowania seksu w stosunku do owulacji, są nienaukowe i nie mają potwierdzenia w badaniach.

Czy istnieją jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na płeć dziecka w ciąży?

Objawy ciąży mogą być różne u różnych kobiet i nie są wiarygodnym wskaźnikiem płci dziecka. Choć są różne przesądy, jak na przykład zasada, że ostre mdłości wskazują na dziewczynkę, ani te, ani inne tego typu poglądy nie są naukowo potwierdzone.

Czy mogę przyspieszyć moment, kiedy dowiem się płci mojego dziecka?

Moment, w którym zostanie określona płeć dziecka, jest zależny od postępu ciąży oraz dostępnych i zastosowanych metod badawczych. Większość z nich, taka jak USG, pozwala na określenie płci między 18 a 20 tygodniem ciąży. Inwazyjne metody badawcze np. amniocenteza, są rzadko stosowane do określania płci dziecka ze względu na ryzyko dla płodu.

Czy metoda wiszącego pierścionka nad brzuchem jest skuteczna?

Metoda wiszącego pierścionka nad brzuchem to stary przesąd, który nie ma naukowego potwierdzenia. Choć jest to sposób, który może dostarczyć pewnej formy rozrywki, nie może być uznany za rzetelną metodę określania płci dziecka.

Zgodnie z tą „metodą”, ruch pierścionka nad brzuchem miałby wskazywać na płeć dziecka, jednak nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tej metody.

Czy moment owulacji ma wpływ na płeć dziecka?

Chociaż niektóre teorie sugerują, że moment owulacji może wpływać na płeć dziecka, teorie te nie są naukowo potwierdzone. Niezależnie od tego, czy stosunek seksualny miał miejsce tuż przed, w trakcie, czy tuż po owulacji, płeć dziecka jest determinowana przez chromosomy przekazywane przez plemniki ojca.

Czy kształt brzucha w ciąży może wskazywać na płeć dziecka?

To kolejny z wielu mitów związanych z ciążą, który mówi, że kształt brzucha może wskazywać na płeć dziecka. Teoria ta sugeruje, że dziewczynki „nieśmiało” ukrywają się nisko, podczas gdy chłopcy „śmiało” zostają wysoko. Niemniej jednak nie ma żadnych badan naukowych, które by potwierdziły tę teorię.

Bibliografia

Abdominal pain during pregnancy. (b.d.). Pobrano 21 marzec 2023, z https://secure.livechatinc.com/
Alex, A., Bhandary, E., & McGuire, K. P. (2020). Anatomy and Physiology of the Breast during Pregnancy and Lactation. Advances in Experimental Medicine and Biology, 1252, 3–7. https://doi.org/10.1007/978-3-030-41596-9_1
McCarthy, F. P., O’Keeffe, L. M., Khashan, A. S., North, R. A., Poston, L., McCowan, L. M. E., Baker, P. N., Dekker, G. A., Roberts, C. T., Walker, J. J., & Kenny, L. C. (2013). Association Between Maternal Alcohol Consumption in Early Pregnancy and Pregnancy Outcomes. Obstetrics & Gynecology, 122(4), 830. https://doi.org/10.1097/AOG.0b013e3182a6b226
Patil, C. L., Abrams, E. T., Steinmetz, A. R., & Young, S. L. (2012). Appetite Sensations and Nausea and Vomiting in Pregnancy: An Overview of the Explanations. Ecology of Food and Nutrition, 51(5), 394–417. https://doi.org/10.1080/03670244.2012.696010
Smith, J. L. (2002). Campylobacter jejuni Infection during Pregnancy: Long-Term Consequences of Associated Bacteremia, Guillain-Barré Syndrome, and Reactive Arthritis†. Journal of Food Protection, 65(4), 696–708. https://doi.org/10.4315/0362-028X-65.4.696
Wilson, R. L., Grieger, J. A., Bianco-Miotto, T., & Roberts, C. T. (2016). Association between Maternal Zinc Status, Dietary Zinc Intake and Pregnancy Complications: A Systematic Review. Nutrients, 8(10), Article 10. https://doi.org/10.3390/nu8100641
Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz