gdzie jest błona dziewicza

Gdzie jest błona dziewicza? Gdzie się znajduje + umiejscowienie

Błona dziewicza to nieduży fałd błony śluzowej, który znajduje się w pochwie. Czy aby na pewno? Gdzie jest błona dziewicza i jak wygląda jej umiejscowienie. Czytaj dalej, a dowiesz się tego i innych rzeczy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Gdzie jest błona dziewicza.
 • Ile od wejścia do waginy znajduje się błona dziewicza.
 • Czy umiejscowienie błony dziewiczej zmienia się z wiekiem.

Zobacz też:

Gdzie jest błona dziewicza?

Błona dziewicza, znana również jako hymen, to cienka błona śluzówki, która znajduje się przy wejściu do pochwy. Jej umiejscowienie to około 1-2 cm wgłąb waginy. Kształt, rozmiar i elastyczność hymenu są indywidualne dla każdej kobiety. Błona dziewicza nie jest wskaźnikiem dziewictwa.

Czy można wyczuć błonę dziewiczą palcem?

Możliwość wyczucia błony dziewiczej palcem zależy od indywidualnej budowy ciała. Teoretycznie jej nieduża grubość i fakt, że znajduje się 1-2 cm w głąb pochwy, sprawia, że jest w zasięgu palców. Dlatego niektóre osoby mogą wyczuć jej kształtu czy umiejscowienie, ale dla innych będzie to niemożliwe.

Czy jest możliwe, że błony dziewiczej nie ma wcale?

Tak, jest to całkowicie możliwe. Błona dziewicza różni się u każdej kobiety. U niektórych może być grubsza, u innych cieńsza, a u pozostałych może jej całkiem brakować. Niektóre kobiety rodzą się bez błony dziewiczej, dlatego błona dziewicza nie jest miarodajnym wskaźnikiem dziewictwa.

Błona dziewicza może też pękać lub się rozciągać podczas różnych aktywności, takich jak jazda na rowerze, joga, taniec, czy nawet wkładanie tamponu.

Czy umiejscowienie błony dziewiczej zmienia się wraz z wiekiem?

Nie, umiejscowienie błony dziewiczej nie zmienia się wraz z wiekiem. Jest ona zlokalizowana w tym samym miejscu od momentu urodzenia do zmiany spowodowanej seksualnym interakcją, porodem lub pewnymi działaniami medycznymi.

Co może spowodować pęknięcie błony dziewiczej?

Najczęstszym powodem, dla którego pęka błona dziewicza jest seks, czyli pierwszy raz kobiety. Wbrew mylnemu przekonaniu jednak to nie zawsze w tym momencie dochodzi do przebicia błony. Może się to stać wcześniej, a co ciekawe, także później. Jakie inne aspekty wpływają na przebicie błony dziewiczej.

 • Aktywność fizyczna. Intensywne ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze, jazda konno, gimnastyka, a nawet ciężki upadek mogą spowodować pęknięcie błony dziewiczej.
 • Używanie tamponów. Wkładanie tamponu do pochwy również może spowodować rozciągnięcie lub pęknięcie błony dziewiczej.
 • Badania ginekologiczne. Pewne procedury medyczne, takie jak badanie ginekologiczne lub wkładanie wkładki domacicznej (IUD), mogą prowadzić do pęknięcia błony dziewiczej.
 • Poród. Naturalny poród często prowadzi do rozerwania błony dziewiczej.

Kiedy umiejscowienie błony dziewiczej powinno Cię zaniepokoić?

Umiejscowienie i forma błony dziewiczej są odmienne u różnych osób, i zazwyczaj nie jest to powód do obaw. Jednakże istnieją pewne nieprawidłowości, które mogą wymagać konsultacji lekarskiej.

 • Hymen imperforatus (błona dziewicza bez otworu). Błona dziewicza całkowicie zasłania wtedy otwór pochwy. Może to powodować problemy z miesiączką i higieną intymną.
 • Microperforate Hymen (błona dziewicza z bardzo małym otworem). W tym przypadku otwór w błonie dziewiczej jest bardzo mały, co może uniemożliwić prawidłową menstruację i stosunki seksualne.
 • Septate Hymen (błona dziewicza z dwoma otworami). Błona dziewicza tego typu ma dwie przegrody, co może utrudniać stosunki seksualne i używanie tamponów.

Te nieprawidłowości nierzadko wymagają medycznej interwencji. Pamiętaj jednak, że zawsze jest to zależne od indywidualnych okoliczności. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem ginekologiem w przypadku jakichkolwiek obaw.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Błona dziewicza, znana również jako hymen, to cienka błona śluzówki umiejscowiona 1-2 cm w głąb waginy.
 • Kształt, rozmiar i elastyczność błony dziewiczej są indywidualne dla każdej kobiety i nie są wskaźnikiem dziewictwa.
 • Wyczuwalność błony dziewiczej palcem zależy od indywidualnej budowy ciała.
 • Czasem błona dziewicza może być całkowicie nieobecna, a czasem może pęknąć lub rozciągnąć się podczas różnych aktywności, jak choćby jazda na rowerze, joga, taniec, czy wkładanie tamponu.
 • Umiejscowienie błony dziewiczej nie zmienia się z wiekiem.
 • Najczęstszym powodem pęknięcia błony dziewiczej jest seks, ale mogą do tego również prowadzić intensywne ćwiczenia, wprowadzanie tamponów, procedury medycznych, czy naturalny poród.

FAQ

Czy używanie wibratora lub dilda może przerwać błonę dziewiczą?

Teoretycznie tak, jeżeli przedmiot jest duży i wprowadzany z odpowiednią siłą, może dojść do pęknięcia błony dziewiczej.

Czy można odtworzyć błonę dziewiczą po jej przerwaniu?

Istnieją medyczne procedury związane z rekonstrukcją błony dziewiczej, zwanymi hymenoplastyką. Warto jednak zauważyć, że jest to operacja chirurgiczna i jak każda taka procedura, wiąże się z ryzykiem.

Czy seks po raz pierwszy zawsze musi powodować krwawienie z powodu pęknięcia błony dziewiczej?

Nie, nie zawsze. Wielu ludzi uważa, że pęknięcie błony dziewiczej podczas pierwszego stosunku seksualnego będzie zawsze powodować krwawienie, ale jest to mit. Błona dziewicza może być już przedtem pęknięta lub jest tak elastyczna, że nie dojdzie do jej rozerwania.

Czy ból podczas pierwszego stosunku jest zawsze spowodowany pęknięciem błony dziewiczej?

Ból podczas pierwszego stosunku może wynikać z różnych przyczyn, w tym z napięcia lub stresu związanego z tym doświadczeniem. Pęknięcie błony dziewiczej może powodować dyskomfort, ale zwykle nie jest głównym źródłem bólu.

Czy sondowanie błony dziewiczej może doprowadzić do jej przerwania?

Tak, istnieją sytuacje, w których badanie błony dziewiczej lub jej „sondowanie” może doprowadzić do pęknięcia. Zależy to jednak od techniki i umiejętności osoby przeprowadzającej badanie.

Czy błona dziewicza może wpływać na skuteczność antykoncepcji?

Nie, błona dziewicza nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Pęknięcie błony dziewiczej nie oddziałuje na możliwość zapłodnienia.

Czy sporty, takie jak gimnastyka lub taniec, mogą przyczynić się do pęknięcia błony dziewiczej?

Tak może do tego dojść, zwłaszcza gdy sporty te łączą się z intensywnością i skomplikowanymi ruchami. Ale jest to dość rzadkie zjawisko. Pęknięcie lub rozciągnięcie błony dziewiczej w wyniku ćwiczeń fizycznych zazwyczaj nie jest powodem do obaw.

Bibliografia

Stahlman, S., Liestman, B., Ketende, S., Kouanda, S., Ky-Zerbo, O., Lougue, M., Diouf, D., Anato, S., Tchalla, J., Bamba, A., Drame, F. M., Ezouatchi, R., Kouamé, A., & Baral, S. D. (2016). Characterizing the HIV risks and potential pathways to HIV infection among transgender women in Côte d’Ivoire, Togo and Burkina Faso. Journal of the International AIDS Society, 19(3S2), 20774. https://doi.org/10.7448/IAS.19.3.20774

Ashrafganjoei, T., Hosseini, M. S., Pirastehfar, Z., Farzaneh, F., Arab, M., Moghaddam, N. A., Javadi, A., & Joybari, A. Y. (2022). Evaluation of anal cytology and human papillomavirus infection in high-risk women: A cross-sectional study. Medical Journal of Indonesia, 31(4), Article 4. https://doi.org/10.13181/mji.oa.236375

Kanmodi, K. K., Nwafor, J. N., Amoo, B. A., Nnyanzi, L. A., Ogbeide, M. E., & Hundeji, A. A. (2023). Knowledge of the Health Implications of Oral Sex among Registered Nurses in Nigeria: An Online Pilot Study. Journal of Health and Allied Sciences NU, 13(01), 046–052. https://doi.org/10.1055/s-0042-1748805

Phillips, T. R., Constantinou, H., Fairley, C. K., Bradshaw, C. S., Maddaford, K., Chen, M. Y., Hocking, J. S., & Chow, E. P. F. (2021). Oral, Vaginal and Anal Sexual Practices among Heterosexual Males and Females Attending a Sexual Health Clinic: A Cross-Sectional Survey in Melbourne, Australia. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(23), Article 23. https://doi.org/10.3390/ijerph182312668

Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz