masturbacja-kobiet

Masturbacja kobiet i dziewczyn – czym i jak wygląda? Sposoby

Badania przeprowadzone na 6000 osobach sugerują, że mężczyźni masturbują się średnio 3 razy w tygodniu. To Cię z pewnością zupełnie nie zdziwiło. Ale badania wskazały też, że kobiety robią to, mniej, ale nie wiele, bo średnio raz w tygodniu.

Liczby to jednak jedno, a przyjemność drugie. Masturbacja może być dla kobiet niezwykle przyjemna, albo zupełnie… nijaka. Co zrobić, aby było mocno? Sprawdźmy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest i jak wygląda masturbacja kobiet.
 • Jakie są najlepsze sposoby masturbacji dziewczyn.
 • Czym mogą masturbować się kobiety.
 • Czy masturbacja wpływa na związek.
 • I czy może być groźna.

Zobacz też:

Jak wygląda masturbacja kobiety?

Masturbacja kobiety to samostymulacja seksualna poprzez dotykanie, głaskanie, pocieranie lub masowanie własnych narządów płciowych, lub innych stref erogennych, zazwyczaj aż do osiągnięcia orgazmu.

Chociaż często skupia się na stymulacji łechtaczki, dotyczy również innych części ciała, takich jak piersi czy pośladki. Nierzadko łączy się ją z użyciem seks zabawek, takich jak wibratory czy dilda.

Masturbacja jest naturalnym, zdrowym i całkowicie normalnym zachowaniem. Może pomóc kobiecie zrozumieć, co jej przynosi przyjemność i co jest ważne dla wzmacniania jej zdrowia seksualnego.

Dlaczego dziewczyny się masturbują?

Kobiety masturbują się z kilku powodów. Najważniejszym i najpopularniejszym z nich jest oczywiście osiągnięcie przyjemności seksualnej. Masturbacja ma jednak też inne zalety. Może też pozytywnie wpływać na zdrowie seksualne, redukować stres, a nawet zmniejszać ból menstruacyjny.

Dlaczego dziewczyny się masturbują?

 • Dla przyjemności. Masturbacja jest fajna. Po prostu. Kobiety robią to ze względów biologicznych. Większość z nas po prostu potrzebuje odpowiedniego życia seksualnego i odczuwa popęd, który można zadowolić właśnie masturbacją, której zwieńczeniem nierzadko jest orgazm.
 • Dla poprawy zdrowia seksualnego. Masturbacja jest czasem, gdy kobieta może skupić się na sobie i dowiedzieć się, jakie rodzaje stymulacji są dla niej najbardziej satysfakcjonujące. Ta wiedza jest bardzo ważna, gdyż przyczynić się do poprawy jakości seksu partnerem.
 • Dla redukcji stresu. Orgazm uwalnia szereg neurochemikaliów, w tym endorfiny, które są naturalnym „lekarstwami” na stres. Uniesienie powoduje uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. Dlatego masturbacja może być naturalnym sposobem radzenia sobie ze stresem, napięciem czy nawet lękiem.
 • Dla poprawy snu. Wiele kobiet doświadcza uczucia relaksu i senności po orgazmie, co może pomóc w zasypianiu. Ponadto, endorfiny uwalniane podczas „dochodzenia” mogą przyczynić się do głębszego i bardziej odpoczynkowego snu.
 • Dla zmniejszenia bólu menstruacyjnego. Niektóre kobiety zauważyły, że masturbacja pomaga złagodzić ból menstruacyjny. Endorfiny uwalniane podczas orgazmu działają jak naturalny środek przeciwbólowy, co może pomóc zmniejszyć napięcie mięśniowe związane z menstruacją.

Ile trwa damska masturbacja?

Czas trwania masturbacji u kobiet jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak poziom podniecenia, stopień relaksu, użyta technika oraz osobiste preferencje.

Niektóre kobiety mogą osiągnąć orgazm po kilku minutach intensywnej stymulacji, podczas gdy inne mogą preferować dłuższe sesje trwające nawet kilkadziesiąt minut, często z przerwami.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma „prawidłowej” długości czasu trwania masturbacji i to, co jest najlepsze dla jednej osoby, może nie działać dla innej.

Każda kobieta powinna poznać swoje własne ciało i zrozumieć, co działa dla niej najlepiej, nie skupiając się na oczekiwaniach innych.

Ile procent kobiet się masturbuje?

Według danych z różnych badań, odsetek kobiet, które regularnie się masturbują, jest bardzo zróżnicowany. W dużym stopniu zależy on od czynników kulturowych, osobistych przekonań, wieku, stanu zdrowia i innych indywidualnych aspektów.

Badania sugerują jednak, że około 85% kobiet w wieku 20-39 lat przyznało, że masturbowało się w ciągu ostatniego roku. Inne badania wykazują, że różnice w częstotliwości masturbacji między kobietami a mężczyznami są mniejsze w młodszych grupach wiekowych i tendencja ta się zmienia na korzyść równości płci.

Pamiętaj jednak, że masturbacja jest bardzo osobistą decyzją i nie ma tu miejsca na „normę”. Każda osoba ma prawo do indywidualnego rozwoju swojej seksualności, a liczba osób, które przyznają się do masturbacji, jest prawdopodobnie niedoszacowana ze względu na tabu związane z tym tematem w niektórych społeczeństwach.

Jakie są sposoby masturbacji kobiet?

Masturbacja jest naturalną częścią kobiecej seksualności. Spektrum sposobów, na jakie kobieta może odnaleźć przyjemność poprzez samostymulację, jest szerokie i zależy od indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze są jednak cztery techniki. Jakie?

Stymulacja łechtaczki dłonią

Zabawa łechtaczką palcami jest najpopularniejszą formą masturbacji u kobiet. Łechtaczka to miejsce tętniące pulsującym pędem rozkoszy, które oferuje różne sposoby na zaspokojenie pragnienia przyjemności. Pocieranie, naciskanie, delikatne okrężne ruchy, zróżnicowane tempo i siła nacisku, wszystko to prowadzi do intensywnych fali ciepła płynących z centrum rozkoszy.

Możliwości są niezmierzone, a kontrast między subtelnymi pieszczotami a energicznym gładzeniem może wywołać zabójczą kombinację romansu i dzikiego pragnienia więcej.

Dla niektórych, bezpośrednia stymulacja łechtaczki może być zbyt intensywna, dla innych jest to klucz do drzwi prowadzących do jednej z najbardziej satysfakcjonujących odmian orgazmu.

Używanie zabawek erotycznych

Użycie seks zabawek takich jak wibratory, dilda, lub kulki gejszy, otwiera zupełnie nowe horyzonty doświadczania przyjemności. Wibrator może oferować skoncentrowane, pulsujące wibracje bezpośrednio na łechtaczkę, potęgując uczucie rozkoszy.

Dilda natomiast mogą służyć do penetracyjnej stymulacji waginy, symulując uczucie penetracji podczas seksu.

Niektóre kobiety decydują się na użycie obu narzędzi jednocześnie, co prowadzi do intensywnego, dwoistego orgazmu. Na rynku jest mnóstwo zabawek seksualnych, dzięki czemu każda kobieta może znaleźć coś, co poprowadzi ją do nieziemskich doznań.

Stymulacja wewnętrzna

Kobiece ciało skrywa też dla niektórych najważniejsze, seksualne miejsce – punkt G. Chociaż osiągnięcie orgazmu przez stymulację łechtaczki jest częściej spotykane, niektóre kobiety doświadczają równie silnego, jeżeli nie silniejszego orgazmu poprzez stymulację wewnętrzną.

Badanie wnętrza ciała palcami, odkrywanie delikatnych fałd i miękkich krągłości, może prowadzić do głęboko satysfakcjonujących orgazmów, które rozsadzają ciało od środka.

Stymulowanie innych stref erogennych

Masturbacja to nie tylko stymulacja genitaliów. Całe ciało kobiety jest pełne zmysłowych przystanków na drodze do rozkoszy. Te obszary, od szyi, poprzez piersi, brzuch, uda, aż po stopy, mogą stać się zwierciadłem seksualnych napięć, które po przyjemnym rozbudzeniu sprawią, że ciało staje się żywym instrumentem pożądania.

Dotyk, pieszczenie, gładzenie, delikatne szczypanie – te wszystkie akty mogą wyzwolić fale przyjemności, które demonstrują jak wszechstronne i różnorodne jest kobiece doświadczenie seksualne.

Czym się masturbować jako kobieta?

Wybór narzędzi do masturbacji zależy od indywidualnych preferencji i komfortu. Zdecydowana większość kobiet decyduje się na korzystanie z tego, co dała im matka natura, czyli palców. Mimo że to bardzo skuteczna metoda, to jest także wiele innych, ciekawych rozwiązań.

NarzędzieJak się masturbować?
Dłonie lub palceDłonie i palce, dzięki swojej zręczności i wrażliwości na dotyk, pozwalają dostosować siłę i rodzaj stymulacji do aktualnych potrzeb. Techniki mogą obejmować pocieranie, dotykanie czy naciskanie na różne strefy erogenne.
Standardowe zabawki seksualne (wibrator, dildo)Zabawki erotyczne mogą znacznie zwiększyć intensywność doznań. Wibrator może dostarczać stałą stymulację łechtaczki, a dildo naśladować penetrację. Pamiętaj jednak, by zawsze dbać o czystość zabawek i używać ich z lubrykantem.
Strumień wodyNęcący, ciepły strumień wody może działać jak wspaniała stymulacja. Kierowanie strumienia wody z prysznica bezpośrednio na łechtaczkę może dostarczyć niezwykle satysfakcjonujących doznań.
Poduszki lub kocePrzytulanie lub tarcie intymnych części ciała o miękki materiał poduszki, lub kocyka może dostarczyć subtelnej, ale ekscytującej stymulacji. Technika ta jest najczęściej używana w pozycji na brzuchu.
Zabawki erotyczne do stymulacji punktu GTe specjalistyczne zabawki erotyczne zwykle są zakrzywione na końcu, co ułatwia dotarcie do punktu G, ukrytego kilka centymetrów w głąb pochwy. Stymulacja tego obszaru może prowadzić do intensywnych, „głębokich” orgazmów.
Analne zabawki seksualneAnalne dildo lub koraliki to zabawki przeznaczone specjalnie do stymulacji odbytu. Mogą być używane samodzielnie lub jednocześnie z tradycyjną stymulacją łechtaczki dla intensywniejszych doznań.
Klamerki do sutkówSutki to niezwykle wrażliwa strefa erogenna, a ich stymulacja może znacznie zwiększyć odczuwaną przyjemność. Możesz je pieścić palcami, stosować specjalne klamerki, czy nawet zabawki wibrujące.
Fantazje erotyczneDuża część masturbacji to stymulacja mentalna. Fantazjowanie o różnych scenariuszach seksualnych może zwiększyć podniecenie i nasilać doznania. Zamykając oczy i wyobrażając sobie różne sytuacje, możesz stworzyć w swojej głowie idealne warunki do osiągnięcia orgazmu.

Masturbacja kobiet – jak to robić bezpiecznie?

Masturbacja kobiet jest całkowicie bezpieczna i zdrowa, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. Pamiętaj o higienie, odpowiednim nawilżeniu, odpowiednim dotyku i unikaniu narzędzi, które nie są przeznaczone do użytku seksualnego.

Higiena

Dbaj o higienę zarówno przed, jak i po masturbacji. Używaj czystych rąk i zabawek erotycznych, aby zminimalizować ryzyko infekcji. To dotyczy też masturbacji pod prysznicem czy w wannie, gdzie należy stronić od dostania się mydła lub szamponu do pochwy, gdyż mogą one powodować podrażnienia.

Nawilżenie

Nawilżenie jest kluczowe, zwłaszcza jeśli masturbacja obejmuje penetrację. Naturalne nawilżenie odgrywa kluczową rolę w odczuwaniu przyjemności i unikaniu podrażnień. Jeśli jednak jest ono niewystarczające, zaleca się użycie lubrykantu na bazie wody.

Odpowiedni dotyk

Nie ma „poprawnej” metody masturbacji, ale eksperymentowanie z różnymi rodzajami dotyku i ciśnienia jest dobre, do momentu, w którym nie zrobisz sobie krzywdy. Zawsze bądź ostrożna i odpuszczaj, kiedy coś Cię zaboli.

Bezpieczne narzędzia

Jeżeli decydujesz się na korzystanie z zabawek erotycznych, upewnij się, że są one przeznaczone do użytku seksualnego i wykonane z bezpiecznych materiałów. Unikaj przedmiotów, które nie są przeznaczone do tego celu – mogą one spowodować podrażnienia lub urazy.

Czy masturbacja kobiet w związku jest dobra?

Masturbacja kobiet w związku, podobnie jak w przypadku singli, może przynieść wiele korzyści. Zapewnia szereg korzyści zarówno fizjologicznych, jak i psychicznych, które sprzyjają zdrowej relacji. Przede wszystkim samozadowolenie podnosi samoświadomość, co przekłada się na lepszy seks. Poza tym jednak wspiera też nastrój i redukuje stres.

Dlaczego masturbacja kobiet w związku jest dobra?

 • Podnoszenie samoświadomości. Masturbacja umożliwia kobietom lepsze zrozumienie swojego ciała, w tym mało znanych stref erogennych oraz preferencji seksualnych. Pozwala też na eksperymentowanie i rozwijanie innowacyjnych sposobów zaspokajania własnych pragnień. Wiedza ta, gdy jest komunikowana partnerowi, może prowadzić do zwiększenia satysfakcji seksualnej obu stron i ostatecznie – do silniejszego związku.
 • Poprawa nastroju i redukcja stresu. Masturbacja prowadzi do wydzielania endorfin, hormonów szczęścia, które sprawiają, że czujemy się lepiej. Działają one jak naturalny środek przeciwbólowy oraz redukują stres i napięcie. To może przeciwdziałać negatywnemu wpływowi stresu na związek, redukując potencjalne konflikty i poprawiając ogólne samopoczucie.
 • Podtrzymywanie zdrowia seksualnego. Regularna praktyka onanizmu może pomóc w utrzymaniu zdrowia seksualnego poprzez zwiększenie produkcji estrogenów, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów płciowych kobiety. Dodatkowo masturbacja może pomagać w zapobieganiu infekcji dróg moczowych poprzez pomaganie płynom cielesnym przemieszczać się przez szyjkę macicy.
 • Wzmocnienie relacji intymnych. Kiedy kobieta jest w stanie otwarcie rozmawiać o masturbacji i swoim doświadczeniu z partnerem, stanowi to okazję do budowania większego zaufania i otwartości w relacji. Przekazywanie własnych preferencji i pragnień seksualnych może prowadzić do lepszego porozumienia, empatii i na końcu do głębszej intymności w związku.

Jakie wady może mieć masturbacja dziewczyny w związku?

Masturbacja, przyjmując zdrowe podejście, zazwyczaj nie stanowi problemu dla dziewczyn w związku. Jest to naturalna część seksualności człowieka. Może jednak wystąpić kilka potencjalnych problemów, które niekoniecznie wynikają z samej masturbacji, ale z okoliczności wokół niej.

Przede wszystkim, jeżeli masturbacja staje się jedynym źródłem przyjemności seksualnej i zaczyna zastępować seks z partnerem, może to być oznaką problemu. Związki opierają się na bliskości i współdzielonej intymności, dlatego zbyt częsta samotna praktyka może prowadzić do izolacji jednego z partnerów i tworzenia dystansu między nimi.

W niektórych przypadkach, intensywne zrozumienie i eksperymentowanie z własnym ciałem przez masturbację, może prowadzić do utworzenia bardzo konkretnego scenariusza seksualnego, który jest jedynym sposobem na osiągnięcie orgazmu. Taka sytuacja może prowadzić do frustracji podczas seksu z partnerem, gdy nie jest w stanie zreplikować tego szczególnego scenariusza.

Na koniec, w niektórych kulturach lub kontekstach religijnych, masturbacja może być postrzegana jako coś niewłaściwego lub grzesznego. W takim przypadku, osoba może czuć wewnętrzny konflikt lub poczucie winy, co może prowadzić do stresu i niezdrowego podejścia do seksualności.

Ważne jest jednak podkreślenie, że większość tych problemów może być rozwiązana poprzez otwartą i szczerą komunikację, edukację seksualną i, jeśli to konieczne, profesjonalną pomoc terapeuty.

Wspólna masturbacja kobiety i mężczyzny – jak to robić?

Wspólna masturbacja to intymna forma aktywności seksualnej, która może przynieść wiele korzyści dla związku. Jest świetnym narzędziem do przełamania rutyny, poznania partnera na jeszcze głębszym poziomie i poszerzenia swojego repertuaru erotycznego.

Jak wspólnie się masturbować?

 • Przytulanie. Para leży obok siebie, mając ciała skierowane w tym samym kierunku. Każde może masturbować się samodzielnie bądź obserwować partnera, ucząc się, co przynosi mu najwięcej przyjemności. Oczywiście możecie też postawić na jednoczesne masturbowanie się nawzajem. W taki sposób zyskujecie nie tylko przyjemność z samego faktu pieszczoty, ale także tytułu widza i twórcy tej intymnej ekscytacji.
 • Pozycja 69. W tej klasycznej pozycji do seksu oralnego, jeden partner leży na plecach, a drugi na nim, twarzą w stronę podbrzusza. Mimo tego, że to pozycja raczej przeznaczona równoczesnego robienia loda i minety, to można ją także wykorzystać do masturbacji.
 • Używanie zabawek. Użycie zabawek erotycznych to doskonały sposób na dodatnie odrobiny pikanterii do waszej sesji. Możecie użyć ich na siebie nawzajem lub samodzielnie. Jest to również doskonałe narzędzie do eksploracji własnego ciała i odkrywania nowych rodzajów przyjemności, a także poznawania upodobań partnera.

Jakie zalety ma wspólna masturbacja w związku?

Wspólna masturbacja to intymna, a jednocześnie ekscytująca forma aktywności seksualnej, która może ożywić związek na wiele sposobów. Nie tylko pozwala partnerom na lepsze zrozumienie swoich preferencji seksualnych, ale również umożliwia eksperymentowanie i różnicowanie swojego życia seksualnego. Stwarza też cenne okazje do budowania bliskości i zaufania.

ZaletaDlaczego warto?
Zwiększona intymnośćWspólne doznania podczas masturbacji mogą zdecydowanie zwiększyć poziom intymności między partnerami. Pozwalają na dzielenie się bardzo osobistymi momentami i doświadczeniami.
Lepsze zrozumienie potrzeb partneraObserwując, jak partner się masturbuje, możesz nauczyć się, jakie dotyki i techniki sprawiają mu najwięcej przyjemności. Później możesz wykorzystać tę wiedzę podczas stosunków seksualnych.
Zmniejszenie presji dotyczącej stosunkuWspólna masturbacja jest świetnym sposobem na doświadczenie przyjemności seksualnej bez presji związanej z penetracją, co może być szczególnie korzystne dla osób z problemami zdrowotnymi, jak np. dysfunkcja erekcji.
Bezpieczna forma aktywności seksualnejWspólna masturbacja jest jedną z najbezpieczniejszych form seksualności, z minimalnym ryzykiem chorób przenoszonych drogą płciową czy nieplanowanej ciąży.

Jakie są skutki zbyt częstej masturbacji kobiet?

Masturbacja jest to jedną z najbezpieczniejszych form aktywności seksualnej. Jednak jak w przypadku wszystkiego, co robimy w nadmiarze, zbyt częsta może prowadzić do pewnych problemów.

Negatywne skutki masturbacji kobiet:

 • Fizyczne podrażnienie. Intensywna lub częsta masturbacja może prowadzić do fizycznego podrażnienia. Problem staje się jeszcze większy, jeśli podczas masturbacji nie używasz lubrykantu albo stosujesz przedmioty, które nie są przeznaczone do onanizmu.
 • Zaniedbanie codziennych obowiązków. Jeśli masturbacja zaczyna przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności jak praca, nauka czy relacje z innymi, może to być sygnał, że staje się problemem.
 • Szkodliwe myśli, czy poczucie winy. W kulturach lub religiach, które potępiają masturbację, łatwo może wkradać się poczucie winy lub wstydu. Może to prowadzić do negatywnych skutków psychicznych i związanego z tym stresu.
 • Wykreowanie nierealistycznych oczekiwań. Jeżeli masturbacja opiera się w dużym stopniu na porno, może to prowadzić do stworzenia nierealistycznych oczekiwań odnośnie seksu i ciała. Może to wpłynąć na realne relacje seksualne i prowadzić do frustracji.

Czy można masturbować się podczas okresu?

Tak, możesz masturbować się podczas okresu. Praktyka ta może przynieść kilka korzyści, takich jak łagodzenie bólu menstruacyjnego czy poprawa nastroju. Wykorzystanie podczas masturbacji wydzieliny menstruacyjnej jako naturalnego lubrykantu może również pomóc w osiągnięciu satysfakcji.

Jest jednak kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. Podczas menstruacji kobieta może być bardziej podatna na infekcje, dlatego należy zachować szczególną higienę zarówno swojego ciała, jak i ewentualnych zabawek erotycznych, które mogą być używane. Musisz także być absolutnie pewna, że wszelkie tampony zostały usunięte przed przystąpieniem do masturbacji.

Masturbacja kobiet w ciąży

Masturbacja w ciąży jest na ogół bezpieczna i może przynieść korzyści dla przyszłych mam. Często zdarza się, że w ciąży zwiększa się odczuwany popęd płciowy, a masturbacja może być bezpiecznym sposobem na zaspokojenie tych potrzeb.

W dodatku, orgazm może pomóc w łagodzeniu różnych dolegliwości takich jak stres, napięcia mięśniowe, czy problemy ze snem.

Pamiętaj jednak, że w późnej ciąży, po orgazmach niektóre kobiety mogą odczuwać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które są zazwyczaj bezpieczne, ale mogą być nieco niepokojące. Jeżeli masturbacja powoduje jakiekolwiek uczucie dyskomfortu, warto to skonsultować z lekarzem.

Dodatkowo, w przypadku wysokiego ryzyka poronienia lub przedwczesnego porodu, lekarz może zalecić unikanie aktywności seksualnej, w tym masturbacji.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Masturbacja kobiety to samostymulacja seksualna, polegająca na dotyku własnych narządów płciowych lub innych stref erogennych.
 • Kobiety masturbują się z wielu powodów, w tym dla przyjemności, poprawy zdrowia seksualnego, redukcji stresu, poprawy snu oraz zmniejszenia bólu menstruacyjnego.
 • Czas masturbacji u kobiet jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak poziom podniecenia, stopień relaksu, użyta technika oraz osobiste preferencje.
 • Badania sugerują, że około 85% kobiet w wieku 20-39 lat masturbowało się w ciągu ostatniego roku.
 • Istnieje wiele różnych technik masturbacji, wśród których najpopularniejsze są stymulacja łechtaczki, używanie zabawek erotycznych, stymulacja wewnętrzna oraz stymulowanie innych stref erogennych.
 • Wybór narzędzi do masturbacji zależy od indywidualnych preferencji i komfortu, mogą to być palce, zabawki erotyczne, strumień wody, poduszki czy klamerki do sutków.
 • Bezpieczna masturbacja polega na dbaniu o higienę, odpowiednim nawilżeniu, używaniu bezpiecznych narzędzi i nasłuchiwaniu sygnałów swojego ciała.
 • Masturbacja kobiet w związku może przynieść wiele korzyści, w tym podniesienie samoświadomości, poprawę nastroju, wsparcie zdrowia seksualnego oraz wzmocnienie relacji intymnych.
 • Wspólna masturbacja może być ekscytującym sposobem na przełamanie rutyny, zrozumienie potrzeb partnera, bezpieczną formą aktywności seksualnej i zwiększa intymność.
 • Masturbacja podczas menstruacji i w ciąży jest generalnie bezpieczna i może przynieść wiele korzyści.

FAQ

Czy masturbując się można przebić błonę dziewiczą?

Masturbacja, zwłaszcza ta zewnętrzna, którą preferuje większość młodych kobiet, nie powinna uszkodzić błony dziewiczej. Choć penetracyjna masturbacja może rozciągnąć lub uszkodzić błonę u niektórych osób, to nie jest to zasada, a raczej wyjątek.

Czy masturbacja może wpływać na cykl menstruacyjny?

Masturbacja nie wpływa na cykl menstruacyjny. Jest to naturalna i zdrowa forma ekspresji seksualnej, która nie oddziałuje na hormonalne mechanizmy organizmu, odpowiedzialne za regulację cyklu.

Czy mogę się nałogowo masturbować?

Tak, jak w przypadku każdej innej czynności sprawiającej przyjemność, istnieje ryzyko uzależnienia od masturbacji. Jeśli odkrywasz, że onanizm utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, ingeruje w Twoje zobowiązania lub relacje lub wywołuje poczucie dyskomfortu czy winy, warto zgłosić się do profesjonalisty ds. zdrowia seksualnego.

Czy masturbacja pomaga na ból menstruacyjny?

U niektórych kobiet masturbacja może łagodzić ból menstruacyjny. Orgazm powoduje skurcze mięśni macicy, które pomagają w eliminowaniu endometrium, a także uwalniają endorfiny, naturalne związki chemiczne łagodzące ból. Pamiętaj jednak, że każdy organizm funkcjonuje inaczej, więc nie u wszystkich będzie to działać.

Czy masturbacja może wpłynąć na moją płodność?

Masturbacja nie ma negatywnego wpływu na zdolność kobiety do poczęcia dziecka. Jest to całkowicie naturalne i zdrowe zachowanie, które nie oddziałuje na Twoją płodność ani funkcjonowanie narządów płciowych.

Czy mogę się masturbować będąc w ciąży?

Tak, masturbacja w czasie ciąży jest bezpieczna i może być nawet korzystna. Pomaga zredukować stres, poprawić sen i ogólnie wesprzeć samopoczucie. Nie ma dowodów medycznych, które sugerowałyby, że masturbacja mogłaby spowodować poronienie lub przedwczesny poród.

Bibliografia

Liu, H., Reczek, C., & Brown, D. (2013b). Same-Sex Cohabitors and Health: The Role of Race-Ethnicity, Gender, and Socioeconomic Status. Journal of Health and Social Behavior, 54(1), 25–45. https://doi.org/10.1177/0022146512468280

Li, G., Tang, D., Song, B., Wang, C., Qunshan, S., Xu, C., Geng, H., Wu, H., He, X., & Cao, Y. (2020). Impact of the COVID-19 Pandemic on Partner Relationships and Sexual and Reproductive Health: Cross-Sectional, Online Survey Study. Journal of Medical Internet Research, 22(8), e20961. https://doi.org/10.2196/20961

Brody, S. (2010). The Relative Health Benefits of Different Sexual Activities. The Journal of Sexual Medicine, 7(4_part_1), 1336–1361. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01677.x

Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz