jak pozbyć się malinki

Jak szybko pozbyć się i zagoić malinkę na szyi: domowe sposoby

Wszyscy to znamy. W trakcie czułości było błogo i przyjemnie. Ale kiedy widzisz swoje odbicie w lustrze… jest dramat. Malinka na szyi jest widoczna jak nigdy, a Tobie pot spływa z czoła.

Ale spokojnie. Mam dla Ciebie kilka sposobów, które pozwolą Ci się pozbyć malinki i dobrze ją ukryć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak szybko pozbyć się malinki domowymi sposobami.
 • Czy malinkę można usunąć w jeden dzień.
 • Jak długo utrzymuje się malinka.
 • Jak ukryć malinkę na szyi.
 • Kiedy należy udać się do lekarza z malinką.

Zobacz też:

Jak szybko pozbyć się malinki na szyi?

Aby szybko pozbyć się malinki na szyi, zacznij stosować zimne okłady (np. z kostek lody owiniętych ściereczką). Po dwóch dniach przenieś się na ciepłe okłady, które poprawią krążenie krwi w obszarze z malinką. Poza tym możesz też stosować delikatny masaż oraz maści z witaminą K i krem z arniki.

Jak pozbyć się malinki domowymi sposobami?

 • Zastosuj zimne okłady. Tuż po powstaniu malinki przez pierwsze 24-48 godzin, stosuj zimne okłady, na przykład dużą kostkę lodu owiniętą w szmatkę. Zimno zmniejszy obrzęk malinki i pomoże zminimalizować jej widoczność.
 • Użyj ciepłych okłady. Po pierwszych 24-48 godzinach, zacznij stosować ciepłe okłady, aby zwiększyć przepływ krwi w obszarze i przyspieszyć proces gojenia się malinki.
 • Wmasowuj malinkę. Około 48 godzin po powstaniu malinki, zacznij delikatnie masować obszar kolistymi ruchami, używając palców lub szczoteczki do zębów. Masowanie może pomóc rozproszyć skrzepniętą krew.
 • Użyj olejku z mięty pieprzowej. Mięta pieprzowa jest popularnym domowym środkiem na malinki. Nałóż kilka kropli olejku na malinkę i delikatnie wmasuj.
 • Stosuj krem z witaminą K. Kremy lub maści zawierające witaminę K, dostępne w aptekach, mogą pomóc skórze wchłonąć skrzepniętą krew.
 • Zastosuj krem z arniki. Arnika jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i może przyspieszyć proces gojenia się malinki.
 • Wykorzystaj liście kapusty. Tak, to może brzmieć dziwacznie, ale liście kapusty są stosowane w tradycyjnej medycynie na siniaki i stłuczenia. Po prostu przyłóż liść kapusty do malinki i przytrzymaj, aż zrobi się ciepły.
 • Użyj aloesu. Aloe vera ma właściwości przeciwzapalne i gojące, które mogą przyspieszyć proces gojenia malinki. Nałóż świeży żel z liścia aloesu na malinkę i czekaj kilka-kilkanaście minut.

Jak usunąć malinkę pastą do zębów?

Pasta do zębów zawiera składniki, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć proces gojenia malinki. Pamiętaj jednak, że nie jest to gwarantowany sposób na usunięcie malinki – jej skuteczność może różnić się w zależności od osoby i specyfiki malinki. Jak usunąć malinkę pastą do zębów?

 1. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na obszar z malinką.
 2. Delikatnie wmasuj pastę w skórę. Nie trzeba wcierać zbyt mocno, wystarczą delikatne ruchy.
 3. Pozostaw pastę na skórze przez około 10-15 minut.
 4. Zmyj pastę ciepłą wodą.
 5. Powtarzaj ten proces co najmniej dwa razy dziennie.

Jak pozbyć się malinki w jeden dzień?

Niestety, pozbycie się malinki w ciągu jednego dnia jest niemożliwe. Aby pozbyć się malinki potrzeba czasu zagojenie się naczyń krwionośnych pod skórą. Jeśli musisz ukryć malinkę natychmiast, postaw na makijaż. Kremy korekcyjne lub podkłady, szczególnie zielone, są skuteczne w maskowaniu malinek.

Wyże wspomniane metody, takie jak ciepłe lub zimne okłady, wmasowywanie, czy stosowanie odpowiednich kremów, zwykle przynoszą widoczne efekty dopiero po kilku dniach.

Ile utrzymuje się malinka?

Czas utrzymania malinki może zależeć od wielu czynników, takich jak jej wielkość, głębokość, miejsce powstania, a także indywidualne zdrowie i zdolność regeneracji organizmu danej osoby. Średnio malinka znika w ciągu około 5-14 dni. Głębokie malinki mogą jednak utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Co zrobić, aby malinka była „niewidzialna”?

Jeśli chcesz sprawić, aby nikt nie zwracał uwagi na Twoją malinkę, to przede wszystkim skup się na makijażu. Wybierz dobry podkład i korektor, które zakryją malinkę. Równie skuteczne może być odpowiednia odzież. Wybieraj koszule z długim kołnierzem lub golfy. Możesz też spróbować wykorzystać biżuterię i włosy, aby ukryć malinkę.

Jak ukryć malinkę na szyi makijażem, ubraniem itp.?

 • Makijaż. Korektor i podkład są najbardziej efektywne. Wybierz produkt, który jest na tyle ciemny, aby zakryć malinkę, ale jednocześnie na tyle jasny, aby pasować do Twojej karnacji. Możesz zacząć od nałożenia korektora, który dobrze ukrywa czerwone odcienie. Po jego nałożeniu i wmoczeniu, zastosuj podkład. Stosując makijaż, ważne jest, aby dodać trochę produktu również na obszarach dookoła malinki, aby nie tworzyć widocznego kontrastu.
 • Odzież. Najprostszym sposobem na ukrycie malinki na szyi jest noszenie koszul z długim kołnierzem, koszul z golfem lub szalików.
 • Biżuteria. Innym sposobem jest noszenie dużej biżuterii, takiej jak choker lub naszyjnik. Tego typu dodatki mogą dostarczyć stylowego i efektywnego zakrycia.
 • Włosy. Jeśli Twoje włosy są na tyle długie, możesz je upuścić, aby zakryć malinkę.

Jak usunąć malinkę w innych miejscach na ciele?

Proces usuwania malinek jest taki sam niezależnie od miejsca na ciele. Główne metody to chłodzenie i ogrzewanie. W przypadku chłodzenia przykładasz lód owinięty w tkaninę po powstaniu malinki. Z kolei stosowanie ciepła, stosuj kilka dni po powstaniu malinki, aby pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia.

Inne metody mogą obejmować masaż lub stosowanie różnych domowych środków, takich jak sok z cytryny lub olejek z drzewa herbacianego.

Moja malinka nie schodzi, czyli kiedy udać się do lekarza?

Chociaż większość malinek nie jest powodem do niepokoju i zazwyczaj zanika po upływie kilku dni do dwóch tygodni, istnieją określone sytuacje, które mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Jeżeli zauważysz następujące objawy, powinieneś skontaktować się z profesjonalistą opieki zdrowotnej:

 • Malinka nie znika. Jeśli malinka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, mimo domowych środków i normalnego procesu gojenia, może to być sygnał, że coś innego jest nie tak.
 • Pojawiają się nowe malinki bez wyraźnej przyczyny. Jeżeli zauważysz pojawianie się nowych malinek, a nie pamiętasz, by Cię ktoś pocałował lub gryzł, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw problemów z np. krzepnięciem krwi.
 • Ból lub obrzęk. Malinka sama w sobie nie powinna być bolesna. Jeśli zauważysz, że obszar wokół niej powoduje dyskomfort, jest opuchnięty, lub jeżeli doświadczasz innych objawów, takich jak gorączka, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
 • Malinka znacznie powiększa się. Jeśli malinka zaczyna gwałtownie rosnąć, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Może to być oznaką poważniejszego urazu.

Podsumowanie

 • Aby szybko pozbyć się malinki, stosuj zimne okłady, ciepłe okłady, masaż, maści z witaminą K i krem z arniki.
 • Pasta do zębów, stosowana prawidłowo, może pomóc w usunięciu malinki.
 • Pozbycie się malinki w ciągu jednego dnia jest niemożliwe, ale maskowanie kosmetykami, takimi jak korektory, jest jedną z szybkich metod jej ukrycia.
 • Czas utrzymania malinki może zależeć od wielu czynników, w tym jej wielkości, głębokości i miejsca powstania, ale zwykle malinka znika w ciągu 5-14 dni.
 • Malinkę na szyi można skutecznie ukryć za pomocą makijażu, odpowiedniej odzieży, dużej biżuterii lub długich włosów.
 • Proces usuwania malinek jest taki sam, niezależnie od miejsca ich pojawienia się na ciele.
 • Jeżeli malinka nie znika prawidłowo, pojawiają się nowe bez wyraźnej przyczyny, obserwuje się ból, obrzęk, czy też malinka znacząco rośnie, należy skonsultować się z lekarzem.

FAQ

Czy częste powstawanie malinek może wpływać na moje zdrowie?

Choć malinki w większości przypadków są niewielkimi uszkodzeniami skóry, które znikają samoczynnie, ich częste pojawianie się może wskazywać na słabą krzepliwość krwi lub wrażliwość naczyń krwionośnych. Jeżeli zauważasz regularne pojawianie się malinek, warto skonsultować to z lekarzem.

Czy można mieć malinkę w miejscach intymnych?

Malinka technicznie może powstać na każdym obszarze ciała, gdzie występuje nacisk, który prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, więc tak, może pojawić się również w miejscach intymnych.

Przy leczeniu malinki w tych obszarach zawsze warto zachować ostrożność ze względu na wrażliwość skóry.

Czy malinka to znak silnej namiętności podczas seksu?

Malinka może być rezultatem silnego pocałunku czy gryzienia podczas stosunku, ale nie jest jednoznacznym sygnałem namiętności. Wiele osób korzysta z innych form wyrażania swojej namiętności i pociągu seksualnego, które nie prowadzą do powstawania malinek.

Czy seks oralny może powodować malinki?

Seks oralny może prowadzić do powstania malinek, szczególnie jeśli jest wykonywany z dużym naciskiem lub gryzieniem. Jak zawsze, ważne jest, aby obie strony czuły się komfortowo i zgadzały się na to, co się dzieje podczas seksu.

Czy istnieją jakieś zabiegi kosmetyczne, które mogą pomóc w usunięciu malinki?

Chociaż nie ma specyficznych zabiegów kosmetycznych dedykowanych do usuwania malinek, niektórzy specjaliści mogą zalecić delikatne zabiegi, takie jak laser IPL (światło pulsacyjne) czy mikrodermabrazja, które mogą poprawić wygląd skóry i przyspieszyć gojenie.

Czy malinka stanowi jakieś ryzyko podczas uprawiania seksu?

Malinka sama w sobie nie stanowi ryzyka podczas uprawiania seksu, chyba że powstała w wyniku jakiegoś stanu zapalnego lub infekcji skóry. W przeciwnym wypadku, jest tylko drobnym podskórnym krwiakiem, który powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach.

Bibliografia

Macias Konstantopoulos, W., Ahn, R., Alpert, E. J., Cafferty, E., McGahan, A., Williams, T. P., Castor, J. P., Wolferstan, N., Purcell, G., & Burke, T. F. (2013). An International Comparative Public Health Analysis of Sex Trafficking of Women and Girls in Eight Cities: Achieving a More Effective Health Sector Response. Journal of Urban Health, 90(6), 1194–1204. https://doi.org/10.1007/s11524-013-9837-4

Willis, M., Jozkowski, K. N., Bridges, A. J., Davis, R. E., & Veilleux, J. C. (2021). Developing Valid and Feasible Measures of Sexual Consent for Experience Sampling Methodology. The Journal of Sex Research, 58(8), 996–1007. https://doi.org/10.1080/00224499.2021.1907526

Stranges, T. N., Namchuk, A. B., Splinter, T. F. L., Moore, K. N., & Galea, L. A. M. (2023). Are we moving the dial? Canadian Health Research Funding Trends for Women’s Health, 2S/LGBTQ+ Health, Sex, or Gender Considerations (s. 2022.11.30.518613). bioRxiv. https://doi.org/10.1101/2022.11.30.518613

Wu, Y., Peng, X., Li, X., Li, D., Tan, Z., & Yu, R. (2022). Sex hormones influence the intestinal microbiota composition in mice. Frontiers in Microbiology, 13. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2022.964847

Folayan, M. O., Odetoyinbo, M., Brown, B., & Harrison, A. (2014). Differences in sexual behaviour and sexual practices of adolescents in Nigeria based on sex and self-reported HIV status. Reproductive Health, 11(1), 83. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-83

Folayan, M. O., Odetoyinbo, M., Brown, B., & Harrison, A. (2014). Differences in sexual behaviour and sexual practices of adolescents in Nigeria based on sex and self-reported HIV status. Reproductive Health, 11(1), 83. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-83

Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz