Czym jest ta mała plamka na szyi mojego kolegi lub koleżanki? Ten tajemniczy, drobny siniak to malinka. Dla jednych okaz miłości, dla drugich niesamowita przyjemność, a dla trzecich… niebezpieczeństwo.
Dokładnie tak. Nie wszystko jest takie różowe, jak malinka na szyi. Ale spokojnie. Dzisiaj poznasz jej wszystkie tajniki.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest i jak powstaje malinka.
- Jak zrobić dobrą malinkę.
- Jak usunąć malinkę z szyi i ile to zajmuje.
- Czy malinka może być niebezpieczna.
Zobacz też:
- Jak wygląda malinka
- Jak zrobić malinkę
- Jak pozbyć się malinki
- Ile schodzi malinka na szyi
- Co oznacza malinka (u dziewczyny i chłopaka)
- Czy malinka jest niebezpieczna
- Jak ukryć malinkę
- Jak się całować z języczkiem
Co to jest malinka na szyi?
Chociaż nazwa „malinka” może brzmieć jak coś miłego i niewinnego, może nieco wprowadzić w błąd. Malinka na szyi to tak naprawdę znak pozostawiony na skórze, często wynikający z pocałunków czy innych form intymnego kontaktu. Z języka potocznego wiemy, że tę zamaskowaną formę siniaka często nazywa się „znakiem miłości”.
Malinki na szyi często mają kształt okrągły lub owalny i mogą przyjąć różne odcienie – od różowego, przez czerwony, aż do fioletowego i sinawobrązowego.
Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia naczyń krwionośnych pod skórą. Spotykane są na różnych częściach ciała, ale najczęściej pojawiają się na szyi ze względu na jej wrażliwość i cienką skórę. Mimo tego możesz też spotkać się np. z malinkami na piersiach, brzuchu, pośladkach, a nawet miejscach intymnych.
Jak powstaje malinka?
Malinka na szyi powstaje w wyniku intensywnego ssania lub gryzienia skóry, co prowadzi do małych pęknięć naczyń krwionośnych pod warstwą naskórka. Kiedy to się dzieje, krew wycieka do otaczających tkanek, co powoduje powstawanie charakterystycznej plamki lub siniaka.
Innymi słowy, malinka to rodzaj podskórnego krwiaka, który jest widoczny na powierzchni skóry. Zazwyczaj nie jest on bolesny, chociaż niektóre osoby mogą odczuwać delikatną wrażliwość lub dyskomfort na dotyk w miejscu, gdzie malinka się pojawiła.
Na ogół malinki pojawiają się na szyi, ponieważ skóra w tym miejscu jest szczególnie cienka i delikatna, co sprzyja łatwiejszemu uszkodzeniu naczyń krwionośnych.
Jak zrobić malinkę – najlepsze sposoby
Sposobów na zrobienie dobrej malinki jest kilka. Najczęściej jednak wykorzystuje się dwa działania. Pozwalają one na zrobienie malinki zarówno na szyi, jak i na… dokładnie tam, gdzie pomyślałeś. Jak zrobić malinkę?
- Pocałunki i ssanie skóry. Najczęstszym i najlepszym sposobem na zrobienie malinki jest intensywne ssanie skóry w jednym miejscu przez kilka sekund do minuty. Podczas ssania skóry powstaje podciśnienie, które rozrywa drobne naczynia krwionośne pod powierzchnią skóry.
- Gryzienie. Nieco mniej popularną, ale równie skuteczną metodą jest lekkie gryzienie skóry. Ponieważ gryzienie zwykle powoduje więcej bólu niż ssanie, ten sposób jest rzadko stosowany.
W obu przypadkach, po zakończeniu „działania”, miejsce, które zostało poddane ssaniu lub gryzieniu, zaczyna czerwienić się i po kilku godzinach pojawia się charakterystyczny siniak.
Jak samemu zrobić malinkę na szyi butelką?
Aby zrobić samemu sobie malinkę na szyi, należy najpierw wybrać odpowiednie miejsce na szyi i przygotować skórę (dokładnie ją wyczyścić i osuszyć). Następnie wykorzystaj okrągłe naczynie, takie jak butelka, przykładając je do szyi. Postaraj się zassać powietrze i utrzymać ten stan przez ok. 15 sekund.
Jak zrobić sobie samemu malinkę butelką krok po kroku?
- Wybierz miejsce. Wybierz miejsce na swojej szyi, które chcesz oznaczyć malinką. Z uwagi na delikatność skóry w tym obszarze, zachowaj ostrożność.
- Przygotuj skórę. Upewnij się, że skóra jest czysta i sucha przed rozpoczęciem procesu. Jeśli to konieczne, delikatnie nałóż na nią balsam lub olejek, aby ułatwić proces.
- Zastosuj naczynie z krążkiem. Możesz użyć małego naczynia z krążkiem, na przykład butelki. Przyłóż jej otwarcie do skóry i zasysaj powietrze, tak aby tworzyć podciśnienie. Trzymaj naczynie na skórze przez około 15-30 sekund. Pamiętaj, że nie powinno to sprawiać bólu – jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, natychmiast przestań.
- Obserwuj efekt. Gdy skończysz, skóra pod naczyniem powinna być zaczerwieniona. Z czasem, zwykle po kilku godzinach, zaczerwienienie zamieni się w charakterystyczną malinkę.
Malinka na szyi – dlaczego warto?
Swój urok, a żeby nie powiedzieć erotyzm, malinki czerpią głównie z dwóch aspektów. Przede wszystkim, sam proces jej tworzenia jest z reguły pełen namiętności i bliskości z drugą osobą. Druga sprawa to noszenie jej później – jako znak intymnego momentu, który zdobi naszą skórę. Dlaczego warto zrobić komuś (lub sobie) malinkę?
Symbol intymnej więzi
Malinki na szyi mogą być widziane jako znak bliskości i emocjonalnej więzi między dwiema osobami. Są fizyczną pamiątką wspólnie spędzonego czasu i mogą umocnić poczucie przynależności.
Sekretny element ekscytacji
Noszenie malinki to trochę jak posiadanie tajemnicy. Są one często kojarzone z namiętnością i romantyzmem, co może dodać nieco pikanterii do codziennego życia.
Miłosne przypomnienie
Malinka, jak tatuaż, jest swoistym znakiem na skórze. Różnica polega na tym, że malinki znikają, pozostawiając jedynie wspomnienie. Są doskonałym przypomnieniem pewnej chwili spędzonej z partnerem.
Podkreślenie młodości i wolności
Malinki są często kojarzone z młodością i beztroską. Noszenie ich to swego rodzaju oznaka młodzieńczej wolności i ekspresji seksualności, niezależnie od wieku.
Jakie są wady malinki na szyi?
Malinki mogą być zarówno ekscytującym dowodem ostatniej romantycznej chwili, jak i drobną niedogodnością. Już wiesz, dlaczego warto zrobić komuś malinkę, albo ją otrzymać. A dlaczego czasami należy dać sobie na wstrzymanie?
- Wyczekiwanie pytania „Co to jest na Twojej szyi?”. Malinki są dość łatwe do zauważenia, szczególnie na terenach odsłoniętych, takich jak szyja. Możesz spodziewać się, że ludzie zapytają o źródło siniaka, a to może prowadzić do niezręcznych rozmów.
- Profesjonalizm. W niektórych profesjonalnych środowiskach malinki mogą być postrzegane jako nieprofesjonalne lub niewłaściwe.
- Aspekty społeczne. W niektórych kulturach lub społecznościach, malinki mogą być źle postrzegane, ponieważ są uważane za fizyczny dowód intymnego zachowania.
- Dyskomfort fizyczny. Chociaż malinki zazwyczaj nie są bolesne, niektóre osoby mogą odczuwać nieznaczny dyskomfort lub wrażliwość na dotyk.
Czy te konsekwencje są przekonujące, aby unikać robienia malinek? Ostatecznie, decyzja zależy od Ciebie i Twojego partnera.
Ile utrzymuje się malinka na szyi?
To ile trzyma się malinka zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, intensywność koloru, indywidualne zdrowie i szybkość procesów regeneracyjnych organizmu. Zazwyczaj malinka zaczyna słabnąć po około kilku dniach, a po pełnym zniknięciu może zająć od tygodnia do dwóch tygodni.
W miarę jak malinka się goi, zmienia kolor – od ciemnofioletowego lub czarnego, przechodzi przez odcienie niebieskiego i zielonego, aż do żółtego, zanim całkowicie zniknie.
Chociaż typowe malinki znikają samoistnie bez powodowania problemów zdrowotnych, jeżeli malinka na szyi utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, powiększa się, jest bolesna lub występują inne objawy, takie jak gorączka czy zmęczenie, warto skonsultować to z lekarzem.
Jak usunąć malinkę z szyi?
Stało się. Miłosne uniesienia was poniosło i masz na szyi malinkę, dwie, trzy… Jest źle. Jutro masz ważne spotkanie w pracy lub z rodziną. Co robić? Spokojnie, malinka nie zejdzie w 24 godziny, ale jest kilka sposobów, jak sobie z nią poradzić. Jak pozbyć się malinki z szyi?
Zimny kompres
Jednym z pierwszych kroków, jakie warto podjąć przy usuwaniu malinki, jest natychmiastowe zastosowanie zimnego kompresu. Jak najszybsze działanie jest kluczowe – najlepiej jest zrobić to w ciągu pierwszych kilku godzin od momentu powstania malinki. Jak to działa?
Zimno pomaga zmniejszyć obrzęk, skurczyć pęknięte naczynia krwionośne i zminimalizować rozprzestrzenianie się krwi. Możesz użyć paczki z lodem, ale pamiętaj, aby owijać ją w ręcznik lub szmatkę, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu skóry z lodem.
Przykładaj kompres do malinki przez około 15 minut, wykonuj to kilka razy dziennie przez pierwsze 24-48 godzin od powstania malinki.
Ciepły kompres
W przyrodzie zawsze musi być balans, prawda? Dwa dni po powstaniu malinki, rozważ zmianę taktyki i przerzut na ciepły kompres. Dlaczego?
Ponieważ ciepło pomaga poprawić krążenie krwi w obszarze dotkniętym malinką, co w rezultacie przyspiesza proces gojenia. Możesz użyć ciepłego okładu lub ciepłej butelki z wodą.
Przykładaj ciepły kompres do malinki przez 10-15 minut, kilka razy dziennie. Poprawne krążenie krwi pomoże organizmowi szybciej „zbierać” nagromadzoną krew w obszarze malinki, co przyspieszy jej zanikanie. Pamiętaj, kompres powinien być ciepły, a nie gorący, aby uniknąć oparzeń skóry.
Masaż
Kolejna technika, która może pomóc przyspieszyć zanikanie malinki, to delikatny masaż. Gdy skóra w obszarze malinki jest już mniej wrażliwa, zaczynaj delikatnie masować to miejsce.
Masaż pomaga poprawić krążenie krwi, co z kolei przyspiesza proces gojenia. Staraj się delikatnie robić okrężne ruchy wokół i na obszarze malinki przez kilka minut dziennie. Możesz użyć zwykłego olejku do masażu lub kremu nawilżającego, aby ułatwić ruchy.
Ta technika pomaga stymulować przepływ krwi i jest pomocna w „rozpuszczaniu” skupionych pod skórą siniaków. Ważne jest jednak, aby była wykonywana delikatnie, aby nie pogorszyć stanu siniaka.
Leki
Kiedy domowe metody nie przynoszą wystarczających rezultatów, możesz rozważyć użycie maści lub żelu zawierającego heparynę czy arnikę.
Heparyna jest lekiem, który pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi, więc może przyspieszyć proces gojenia malinki, rozpuszczając nagromadzoną krew. Arnika jest natomiast naturalnym środkiem stosowanym do leczenia siniaków i stanów zapalnych.
Maści te należy nałożyć bezpośrednio na malinkę i delikatnie wmasować w skórę. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Makijaż
W pewnych sytuacjach, gdy malinka musi zostać ukryta z pewnych powodów, a inne metody nie przynoszą wystarczających efektów, odpowiednio dobrany makijaż może być ratunkiem. Choć to tylko chwilowe rozwiązanie, dobrze dobrane kosmetyki mogą skutecznie ukryć malinkę.
Najważniejszy jest odpowiedni korektor. Wybierz odcień, który jest na tyle jasny, aby zakryć ciemną malinkę, ale na tyle bliski Twojemu naturalnemu odcieniowi skóry, aby nie wyglądało to nienaturalnie.
Polecaną metodą jest nałożenie warstwy zielonego korektora (ten kolor neutralizuje czerwień), a następnie korektora w odcieniu skóry.
Na koniec, aby makijaż utrzymał się jak najdłużej, nałóż na malinkę warstwę transparentnego pudru utrwalającego. Pamiętaj, że to tylko chwilowe rozwiązanie i nie przyspieszy to procesu gojenia malinki.
Czy malinki są szkodliwe i niebezpieczne?
Malinki, mimo iż są efektem rozerwania drobnych naczyń krwionośnych pod skórą, zazwyczaj nie są szkodliwe ani niebezpieczne dla większości osób. Są wyłącznie powierzchownymi siniakami, które nie wpływają na tkanki ani organy. W większości wypadków nie powodują raka, ani innych poważnych chorób.
Zazwyczaj malinki goją się same, bez konieczności jakiegokolwiek leczenia. Ból z nimi związany jest zazwyczaj minimalny.
Jednakże istnieją pewne sytuacje, w których malinki mogą stanowić problem:
- Dla osób z chorobami krwi. Osoby z chorobami krwi, takimi jak hemofilia czy niski poziom płytek krwi, mogą doświadczać silniejszych lub trwających dłużej malinek. W takim wypadku, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
- W przypadku poważnych siniaków. Jeżeli malinka jest bardzo duża, powiększa się, nie znika po dwóch tygodniach lub ma towarzyszące objawy, takie jak ból, powinna być skonsultowana z lekarzem.
- Dla osób z zaburzeniami naczyniowymi. Osoby z zaburzeniami naczyniowymi mogą doświadczyć niebezpiecznej reakcji na malinkę, dlatego powinny unikać ich robienia.
Czy malinki są rakotwórcze?
Nie, malinki nie są rakotwórcze i nie prowadzą bezpośrednio do raka. Mogą jednak powodować drobne uszkodzenia skóry czy naczyń krwionośnych, które w dłuższej perspektywie (jeśli samoistnie nie nikną) mogą być groźne. Jakiekolwiek niepokojące zmiany na skórze powinny być konsultowane z lekarzem.
Gdzie można zrobić malinkę poza szyją?
Chociaż szyja to najpopularniejsze miejsce do robienia malinek, ze względu na jej widoczność i delikatną skórę, istnieje wiele innych miejsc, gdzie również można je zrobić.
- Piersi i klatka piersiowa. Te obszary ciała są równie cienkie i delikatne jak szyja, co sprawia, że są podatne na tworzenie malinek. Są one jednak mniej widoczne, co działa na ich korzyść, jeśli chcesz zachować malinkę w tajemnicy.
- Ramię i ręka. To dobre miejsca na malinki, jeżeli chcesz, aby były one bardziej dyskretne, ale nadal raczej widoczne. Malinki na ramieniu są także częstym wyborem, kiedy ktoś chce zrobić sobie malinkę, ale nie chce, aby była ona zbyt bolesna.
- Uda i pośladki. Jedne z bardziej prywatnych miejsc na malinki. Malinki w tych obszarach są najmniej prawdopodobne do zauważenia przez innych, chyba że osoba decyduje się na noszenie krótkich spodenek lub bikini.
- Brzuch. Jest to mniej popularne miejsce, ale nadal możliwe do zrobienia malinki. Nie jest to jednak tak powszechne, ponieważ skóra na brzuchu jest często grubsza i mniej wrażliwa na ssanie lub gryzienie.
Zobacz też:
Podsumowanie
- Malinka to plamka na skórze wynikająca z intymnego kontaktu, często będąca efektem intensywnego ssania lub gryzienia skóry.
- Malinki mogą mieć różny kształt i odcień, zależny od stopnia uszkodzenia naczyń krwionośnych pod skórą.
- Malinki mogą być symbolem intymnej więzi, sekretnym elementem ekscytacji, miłosnym przypomnieniem, czy podkreśleniem młodości i wolności.
- Malinki znikają samoistnie po około tygodniu do dwóch.
- Można przyspieszyć zanikanie malinki poprzez zastosowanie zimnego i ciepłego kompresu, delikatnego masażu, użycie maści lub żelu z heparyną czy arniką, oraz stosowanie odpowiedniego makijażu.
- Malinki zazwyczaj nie są szkodliwe ani niebezpieczne.
- Oprócz szyi, malinki można robić również na piersiach, klacie piersiowej, ramieniu, ręce, udach, pośladkach, czy brzuchu.
FAQ
Czy robienie malinek może podnieść doznania seksualne?
Tak, dla niektórych osób zrobienie malinki, która jest pełna namiętności i bliskości, może zdecydowanie zwiększyć doznania seksualne. Stopień podniecenia jednak może się różnić dla każdej osoby, dlatego ważne jest, aby zawsze szanować granice i komfort swojego partnera i rozmawiać o swoich preferencjach.
Czy robienie malinek to forma upodlenia, dominacji lub sadyzmu w seksie?
Nie zawsze. Chociaż malinki mogą być używane w niektórych formach gry dominacji i uległości (BDSM), nie zawsze są one związane z tą praktyką. Mogą po prostu być wyrazem namiętności i intymności pomiędzy partnerami.
Czy robienie malinek jest bezpieczne dla ciężarnych kobiet?
Zasady są takie same dla ciężarnych kobiet jak dla każdej innej osoby – malinki powinny być robione umiarkowanie i zgodnie ze stopniem komfortu partnerki. Ciężarne kobiety mogą mieć bardziej wrażliwą skórę, więc ważne jest, aby być ostrożnym.
Czy malinki mogą pozostawić trwałe blizny lub znamiona skórne?
Nie, typowe malinki nie pozostawiają trwałych blizn ani znamion. Zazwyczaj znikają całkowicie po upływie kilku dni do dwóch tygodni.
Czy praktyka robienia malinek jest powszechna we wszystkich kulturach?
Nie, standardy dotyczące malinek różnią się w zależności od kultury. W niektórych społecznościach mogą być postrzegane jako niewłaściwe lub nieskromne.
Czy jest sposób na zrobienie malinki, która całkowicie zniknie w ciągu 24 godzin?
Szybkość, z jaką malinka zniknie, zależy od wielu czynników, takich jak intensywność, lokalizacja i indywidualne zdrowie osoby. Co więcej, osoba może pomóc przyspieszyć proces gojenia poprzez zastosowanie zimnych i ciepłych kompresów, delikatnego masażu i stosowania maści zawierającej arnikę lub heparynę.
Co powinienem zrobić, jeśli moja malinka jest bolesna lub powiększa się?
Jeżeli malinka jest bolesna, powiększa się, nie zanika po dwóch tygodniach, lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak gorączka czy zmęczenie, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia
A review of sex differences in peer relationship processes: Potential trade-offs for the emotional and behavioral development of girls and boys. (b.d.). Pobrano 17 lipiec 2023, z https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2F0033-2909.132.1.98
Folayan, M. O., Odetoyinbo, M., Brown, B., & Harrison, A. (2014). Differences in sexual behaviour and sexual practices of adolescents in Nigeria based on sex and self-reported HIV status. Reproductive Health, 11(1), 83. https://doi.org/10.1186/1742-4755-11-83
Lim, M. S. C., Agius, P. A., Carrotte, E. R., Vella, A. M., & Hellard, M. E. (2017). Young Australians’ use of pornography and associations with sexual risk behaviours. Australian and New Zealand Journal of Public Health, 41(4), 438–443. https://doi.org/10.1111/1753-6405.12678
Stahlman, S., Liestman, B., Ketende, S., Kouanda, S., Ky-Zerbo, O., Lougue, M., Diouf, D., Anato, S., Tchalla, J., Bamba, A., Drame, F. M., Ezouatchi, R., Kouamé, A., & Baral, S. D. (2016). Characterizing the HIV risks and potential pathways to HIV infection among transgender women in Côte d’Ivoire, Togo and Burkina Faso. Journal of the International AIDS Society, 19(3S2), 20774. https://doi.org/10.7448/IAS.19.3.20774