Pozycja 69: co to, jaka to, jak wygląda, wady, zalety, zdjęcia

Nie masz zielonego pojęcia co to ta cała „69”? Słyszałeś o niej od kumpla na piwie, a teraz zastanawiasz się, czy powinieneś to dołożyć do swojego erotycznego repertuaru? Czas na to zmienić!

Pozycja 69 to jedna z najbardziej powszechnych, a zarazem emocjonujących technik, jakie możesz wypróbować z partnerem czy partnerką.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest pozycja 69 i jak ją wykonać.
 • Jakie są zalety pozycji seksualnej 69.
 • Jakie są wady pozycji 69.
 • Jak urozmaicić seks w pozycji seksualnej 69.
 • Jak przejść do pozycji 69 z innych pozycji seksualnych.
 • Jakie zabawki seksualne warto użyć przy pozycji 69.
 • Czy pozycja 69 sprawdzi się w BDSM.

Zobacz też:

Pozycja 69 – co to?

Pozycja 69 to technika z jedną osobą leżącą na plecach i drugą, która kładzie się na niej do góry nogami. Twarz jednej osoby znajduje się naprzeciw narządów płciowych (waginy i penisa) drugiej. Kształt ciał przypomina cyfry 6 i 9, stąd nazwa. Celem pozycji 69 jest jednoczesne robienie loda i minety.

Jak wykonać pozycję 69 krok po kroku?

Dobra, czas przejść od słów do czynów! Jak to zrobić? Skoro wiesz już, na czym polega pozycja 69, pora nauczyć się, jak ją praktykować krok po kroku.

 1. Rozgrzewka. Tak jak przed każdym ćwiczeniem, rozgrzewka jest kluczowa. Rozpocznijcie od pieszczot czy pocałunków, aby rozpalić pożądanie.
 2. Podłoże. Najprościej jest zrobić to na łóżku. Może to być też kanapa, dywan, a jeśli chcecie, to nawet łazienka.
 3. Pozycja. Jedna osoba powinna położyć się na plecach. Ta, która będzie na dole, powinna wybrać pozycję, w której będzie czuł się najbardziej komfortowo.
 4. Daj znać partnerowi. Druga osoba klęka na czworakach nad partnerem na dole, tak aby jej głowa była nad jego stopami.
 5. Przygotuj się na wspólne doznania. Druga osoba powoli opuszcza się w dół tak, aby jej narządy płciowe znalazły się przy twarzy partnera na dole. Jednocześnie ona również ma głowę przy narządach dolnego partnera. W tej pozycji oboje partnerzy mogą wykonywać pieszczoty oralne.

Jak wygląda pozycja 69 – zdjęcie

Jakie są warianty pozycji 69 – boczna, leżąca, stojąca

Pozycja 69 niejedno ma imię. Jeśli dalej nie wiesz, gdzie i jak się ułożyć, to sprawdź jej kilka popularnych wariantów.

Pozycja 69 leżąca

To jest klasyczna wersja pozycji 69. Jeden partner leży na plecach, a drugi klęka nad nim, twarzą w stronę stóp. Partnerzy są skierowani do siebie nogami, stąd nazwa. Ta pozycja umożliwia doskonały dostęp do stref erogennych partnera, ale może wymagać trochę dużej elastyczności.

Pozycja 69 boczna

Boski wariant dla par, które pragną większego komfortu podczas swojej zabawy. W ten oto sposób, oboje partnerzy leżą na swoich bokach, twarzą w przeciwnym kierunku, odwróceni, tworząc kształt cyfr 6 i 9. To wariant, który minimalizuje nacisk na ciało i umożliwia obojgu partnerom komfort i zabawę przez dłuższy czas.

Pozycja 69 stojąca

Jest to najbardziej wymagający wariant pozycji 69, ale również najbardziej ekscytujący. W tej pozycji, jeden z partnerów (zwykle silniejszy lub większy, najczęściej facet) stoi, trzymając drugiego do góry nogami. Wersja dla tych, którzy szukają prawdziwego kopa adrenaliny i nie boją się ekstremalnej akrobacji w sypialni.

Jakie są zalety pozycji 69?

69 to nie tylko seksowna pozycja, ale i zabawa pełna korzyści. Dlatego koniecznie odkryjmy, co sprawia, że jest ona tak popularna.

Wzajemna przyjemność

Jednym z głównych atutów pozycji 69 jest wzajemna przyjemność. Obaj partnerzy mogą jednocześnie doświadczać pieszczot oralnych, co stanowi intymną i podniecającą formę bliskości. To niezwykłe doświadczenie umożliwia obojgu osobom otrzymanie i dostarczenie przyjemności w tym samym momencie.

Zaskakujący widok

Pozwala na doświadczenie zupełnie nowego punktu widzenia. Może być i ekscytująco, bo przecież kto nie chciałby widzieć swojego partnera z trochę innej perspektywy?

Świetna gra wstępna

Chociaż nie wszyscy osiągają orgazm w pozycji 69, to jest ona i tak niezwykłym elementem gry wstępnej. Może sprawić, że krew zacznie szybciej krążyć, a pożądanie wzrośnie do czerwoności – idealne przygotowanie do dalszych etapów erotycznej nocy.

Siła równości

W pozycji 69 nie ma dominującej strony – obie osoby są równie aktywne. Ta pozycja seksualna to doskonały sposób na eksplorację dynamiki wzajemnego dawania i brania.

Urozmaicenie seksualności

69 to też super sposób na dodanie trochę różnorodności do życia seksualnego. Czasem warto pójść trochę poza strefę komfortu i wypróbować coś nowego, to często właśnie wtedy odkrywamy nasze nowe, czasem zaskakujące, zmysłowe upodobania.

Doskonalenie technik oralnych w pozycji 69

Pozycja 69 ma wiele do zaoferowania, ale cała sztuka polega na tym, aby stworzyć dla obu partnerów jak najbardziej przyjemne doznania. Oto kilka porad, które pomogą Ci udoskonalić techniki oralne w pozycji 69:

 • Słuchaj sygnałów partnera lub partnerki. Koncentruj się na reakcjach partnera. Jeśli coś, co robisz, wywołuje pozytywną reakcję, kontynuuj to. Jeśli nie, spróbuj czegoś innego. Seksualność to piękna gra zmysłów, dlatego połową sukcesu jest umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez partnera.
 • Używaj różnorodnych technik. Nie ograniczaj się do jednej techniki przez cały czas. Wypróbuj ssanie, lizanie, delikatne gryzienie i pieszczoty. Różnorodność jest kluczem do zachowania ekscytacji i zadowolenia.
 • Baw się tempem. Zmieniaj tempo – od wolnych, delikatnych ruchów długim językiem do szybkich, intensywnych pieszczot. To naprawdę zwiększa napięcie i oczekiwanie.
 • Wszystko jest w języku. Pamiętaj, że język to niezwykle zróżnicowany narząd. Wykorzystaj jak najwięcej jego powierzchni, stosując zmiany ciśnienia i różnorodne techniki.
 • Zastosuj narzędzia. Nie obawiaj się wykorzystać swoich innych „narzędzi”. Twoje palce mogą bawić się zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi strefami erogennymi partnera, podczas gdy Twój język skupia się na najważniejszych punktach.

Jakie są wady pozycji 69?

Pozycja 69 może mieć swoje mniejsze lub większe wyzwania. Sprawdźmy, jakie z nich pojawiają się najczęściej:

 • Utrzymanie koncentracji. Gdy obydwoje dajecie i odbieracie przyjemność w tym samym czasie, może być trudno utrzymać odpowiednią koncentrację. Możesz być tak zanurzona we własnej rozkoszy, że zapomnisz odpowiednio dbać o partnera.
 • Dyskomfort. Zależnie od wielkości partnerów, pozycja 69 może być niewygodna. Może również prowadzić do bólu szyi czy kręgosłupa.
 • Trudności z oddychaniem. Może to być szczególnie problematyczne dla partnera, który leży na dole. Bezpośrednie naciskanie na twarz drugim ciałem może utrudniać swobodne oddychanie.
 • Niezręczne kąty. Czasem pozycja 69 może wymagać pewnej akrobatyki, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Pomimo tych blasków, zwykle są one łatwe do pokonania i zgodnie z wieloma relacjami partnerów, korzyści z 69 są nieporównywalnie większe od potencjalnych wyzwań.

Jak przejść do pozycji 69 z innych pozycji seksualnych?

Poszukiwanie nowych przygód w sypialni może prowadzić do zabawy w przełączanie się między różnymi pozami seksualnymi. Więc jak płynnie przejść do pozycji 69 z innych popularnych pozycji?

 • Z pozycji misjonarskiej. Jeżeli jesteście w pozycji misjonarskiej, facet powinien delikatnie obrócić się tak, aby jego stopy były skierowane w stronę twarzy partnerki. Następnie powinien powoli, ale pewnie, przenieść swojego penisa na wysokość twarzy partnerki, jednocześnie schylając swoją głowę w dół, aby znaleźć się nad waginą.
 • Z pozycji na pieska. Jest to trochę trudniejsze do wykonania, ale nadal możliwe. Facet musi powoli opuścić swoje ciało w dół, aż obie osoby znajdą się w pozycji leżącej. Następnie obaj partnerzy muszą obrócić się o 180 stopni tak, aby twarze były skierowane ku stopom partnera.
 • Z pozycji jeźdźca. Kobieta musi delikatnie obrócić się o 180 stopni tak, aby jej stopy były skierowane w stronę twarzy partnera. Następnie powinna powoli opuścić swoje biodra w dół, dopóki jej wagina znalazła się na wysokości twarzy partnera. W tym samym czasie, powinna schylić głowę w dół, aż znajdzie się bezpośrednio nad penisem faceta.
 • Z pozycji łyżeczki. Tu jest łatwo. Kobieta musi jedynie podnieść jedną nogę i delikatnie przekręcić się tak, aby twarz była skierowana ku stopom partnera. Następnie, facet może podnieść się na łokcie i obrócić swoje ciało tak, aby twarz była skierowana w stronę stóp kobiety.

Kluczem do płynnego przejścia między pozycjami jest komunikacja i cierpliwość. Bawcie się dobrze!

Jak przygotować się do pozycji 69 – higiena intymna

Higiena intymna przy pozycji 69 jest jeszcze ważniejsze niż przy standardowym seksie. O ile ryzyko ciąży jest zerowe, tak jednak z chorobami jest nieco inaczej. Jak zdbać o bezpieczeństwo?

Higiena intymna przed 69

 • Świeżość ust. Zacznij od odświeżenia oddechu. W końcu jesteś, jakby nie było, twarzą w twarz z genitaliami partnera. Wypłucz usta, umyj zęby, a może użyj odświeżającej gumy do żucia na chwilę przed akcją. Nie tylko poprawi to smak podczas seksu oralnego, ale da także dodatkową pewność siebie.
 • Miejsca intymne. Myjemy się codziennie, ale jeżeli wiesz, że zbliża się sesja 69 – najlepiej przejść do łazienki i umyć swoje intymne części na krótko przed akcją. Możesz również użyć delikatnego, bezzapachowego mydła lub specjalnego żelu do mycia miejsc intymnych. Pamiętaj, by nie przesadzić z perfumami czy dezodorantami – naturalny zapach może być bardziej seksowny, niż myślisz!
 • Owłosienie. To zawsze zależy od własnych upodobań i komfortu, ale niezależnie czy preferujesz kompletnie gładko, czy też lubisz zachować trochę naturalności, pamiętaj o utrzymaniu tego w czystości i schludności.

Higiena intymna po 69

 • Prysznic. Przejście pod prysznic zaraz po seksie nie tylko pomoże Ci oczyścić swoje ciało, ale także odświeżyć i odprężyć umysł.
 • Sprzątanie. Jeżeli do waszej zabawy wykorzystaliście różne akcesoria, pamiętajcie, aby po skończonym akcie je odpowiednio umyć i odłożyć na miejsce. Będzie to dodatkowo chronić waszą intymność na przyszłość.
 • Picie płynów. Płyny tracimy nie tylko podczas intensywnego treningu. Seks – to też ćwiczenia, czasem nawet ekstra intensywne. Pozycja 69 to przykład jednej z tych bardziej wymagających, dlatego nie zapomnij o uzupełnieniu płynów po takiej aktywności.

Zobacz też:

Jakie akcesoria seksualne sprawdzą się przy pozycji 69?

Chociaż pozycja 69 jest sama w sobie bardzo ekscytująca, dodanie kilku akcesoriów seksualnych do mieszanki zdecydowanie może podkręcić atmosferę.

Wibratory

Małe, przenośne wibratory, takie jak te typu bullet, są doskonałe do dodania dodatkowej stymulacji podczas zabawy w pozycji 69. Mogą być używane do stymulacji łechtaczki, krocza lub innych czułych miejsc na ciele.

Kulki analne

Kulki analne mogą dodać dodatkowy poziom przyjemności dla obu partnerów. Można je delikatnie wprowadzać i wyjmować podczas wykonywania pieszczot oralnych, co dostarczy niespodziewanej i miłej dla wielu odmiany.

Lubrykanty

Wybranie odpowiedniego lubrykantu może przynieść korzyści podczas pozycji 69, szczególnie jeśli planujecie wypróbować rimming (lizanie odbytu). Lubrykanty na bazie wody są najlepsze, ponieważ są kompatybilne z wszelkiego rodzaju zabawkami seksualnymi.

Kajdanki

Jeżeli lubicie seks z kontrolą, kajdanki będą ekscytującym dodatkiem do 69. Jedna osoba może być skrępowana, podczas gdy druga skupia się na jej zadowoleniu.

Czy można zastosować pozycję 69 w BDSM?

Tak, możliwe jest zastosowanie pozycji 69 w BDSM (bondage). Oto kilka pomysłów jak to zrobić:

 • Zabawy z dominacją i uległością. Pozycja 69 może być wykorzystana do zabaw z dominacją i uległością. Osoba dominująca może kontrolować tempo i stopień stymulacji, np. poprzez stosowanie kajdanek. Może się to też przerodzić w role-play.
 • Zastosowanie zabawek. Wykorzystanie różnych akcesoriów BDSM, takich jak kajdanki, chwytaki do sutków, maski lub wibratory może dodać pikanterii do pozycji 69.
 • Wykorzystanie wstęgi do oczu. W BDSM często wykorzystuje się wstęgę do zasłaniania oczu. Pozycja 69 z zasłoniętymi oczami może zwiększyć ostrość odczuwania innych zmysłów i intensyfikować odczucia.
 • Zabawy z odmową orgazmu. W ramach BDSM, dominujący partner może kontrolować moment osiągnięcia orgazmu przez osobę uległą. Pozycja 69 umożliwia kontrolę nad stymulacją, co pozwala partnerowi dominującemu decydować, kiedy i czy partner doświadczy orgazmu.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Pozycja 69 to najczęściej praktykowana technika oralna, z jednym partnerem leżącym na plecach, a drugim na górze.
 • Ta pozycja oferuje szyk korzyści, pozwalając na jednoczesne doświadczenie intymności, ekscytującego widoku, a także jest świetnym elementem gry wstępnej.
 • Jednak jak każda inna pozycja, 69 ma swoje wyzwania, takie jak utrzymanie koncentracji, możliwy dyskomfort czy utrudnione oddychanie.
 • Wprowadzenie pozycji 69 do różnych aktywności seksualnych wymaga cierpliwości i komunikacji, a dodanie kilka zabawek erotycznych zdecydowanie może podkręcić atmosferę.
 • Higiena osobista przed i po seksie, w pozycji 69 szczególnie, jest niezmiernie ważna – zakłada to świeżość ust oraz czystość intymnych miejsc.

FAQ

Czy mogę używać wibratora podczas pozycji 69?

Absolutnie!. Małe, przenośne wibratory są świetnym dodatkiem, który może zintensyfikować doznania obu partnerów. Ale pamiętaj, aby najpierw sprawdzić, czy twój partner jest na to otwarty.

Jak mogę utrzymać stabilną pozycję podczas 69?

Poduszki mogą być bardzo pomocne, czy to pod głową, czy pod biodrami. Spróbuj użyć ich do poprawy kątów i komfortu. Jeśli jesteś na dole, rozluźnij się, rozłóż nogi i daj partnerowi miejsce do pracy.

Czy pozycja 69 jest bezpieczna w czasie ciąży?

W dużej mierze zależy to od stadium ciąży. Wczesne etapy ciąży nie powinny stanowić problemu, ale później może być trudniej znaleźć wygodną pozycję. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem i słuchać swojego ciała.

Czy pozycja 69 jest dla wszystkich?

Jak wszystko w seksie, zależy to od indywidualnych upodobań. Jedni uwielbiają tę pozycję za jej intensywność i bliskość, inni wolą bardziej dominujące pozycje. Kluczem jest eksperymentowanie i odkrywanie, co na was działa

Co zrobić, jeśli nie mogę się skupić podczas 69?

To całkiem normalne. W końcu masz na głowie dwie sprawy naraz. Spróbuj skupić się na tym, co robisz, a nie na tym, czego doświadczasz. Jeśli to nadal trudne, spróbuj praktykować zabawę na zmianę, zamiast jednocześnie.

Czy mogę połączyć seks oralny z seksem analnym podczas pozycji 69?

Tak, możesz, ale pamiętaj o higienie. Jeśli planujesz przejść z seksu analnego do oralnego, zawsze powinieneś upewnić się, że dotyczące obszary są czyste, aby uniknąć przenoszenia bakterii.

Zobacz też:

Czy podczas stosowania pozycji 69 mogą wystąpić jakiekolwiek komplikacje zdrowotne?

Sprawność fizyczna może być ograniczeniem, a kilka wariantów pozycji 69 zawiera akrobatykę – co warto zauważyć, jeśli masz problemy z kręgosłupem. Jeśli twój partner jest znacznie cięższy, może dojść do utrudnienia oddychania, ale zawsze możesz zmienić typ pozycji 69 na tę na boku, a nie „jeden na drugim”.

Bibliografia

Gianotten, W. L., Alley, J. C., & Diamond, L. M. (2021). The Health Benefits of Sexual Expression. International Journal of Sexual Health, 33(4), 478–493. https://doi.org/10.1080/19317611.2021.1966564

Halpern-Felsher, B. L., Cornell, J. L., Kropp, R. Y., & Tschann, J. M. (2005). Oral Versus Vaginal Sex Among Adolescents: Perceptions, Attitudes, and Behavior. Pediatrics, 115(4), 845–851. https://doi.org/10.1542/peds.2004-2108

Ryu, W.-S., Chung, J., Schellingerhout, D., Jeong, S.-W., Kim, H.-R., Park, J. E., Kim, B. J., Kim, J.-T., Hong, K.-S., Lee, K., Park, T. H., Park, S.-S., Park, J.-M., Kang, K., Cho, Y.-J., Park, H.-K., Lee, B.-C., Yu, K.-H., Oh, M. S., … Kim, D.-E. (2023). Biological Mechanism of Sex Difference in Stroke Manifestation and Outcomes. Neurology, 100(24), e2490–e2503. https://doi.org/10.1212/WNL.0000000000207346

Stranges, T. N., Namchuk, A. B., Splinter, T. F. L., Moore, K. N., & Galea, L. A. M. (2023). Are we moving the dial? Canadian Health Research Funding Trends for Women’s Health, 2S/LGBTQ+ Health, Sex, or Gender Considerations (s. 2022.11.30.518613). bioRxiv. https://doi.org/10.1101/2022.11.30.518613

Wu, Y., Peng, X., Li, X., Li, D., Tan, Z., & Yu, R. (2022). Sex hormones influence the intestinal microbiota composition in mice. Frontiers in Microbiology, 13. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2022.964847

Giuliani, M., Gheit, T., Rollo, F., Tommasino, M., Latini, A., Benevolo, M., Pichi, B., Pellini, R., McKay-Chopin, S., Cristaudo, A., Giuliani, E., Morrone, A., & Donà, M. G. (2021). Predictors of Oral Infection by Mucosal and Cutaneous Human Papillomaviruses in HIV-Infected and Uninfected Men Who Have Sex with Men of the OHMAR Study. Journal of Clinical Medicine, 10(13), Article 13. https://doi.org/10.3390/jcm10132804

Halpern-Felsher, B. L., Cornell, J. L., Kropp, R. Y., & Tschann, J. M. (2005). Oral Versus Vaginal Sex Among Adolescents: Perceptions, Attitudes, and Behavior. Pediatrics, 115(4), 845–851. https://doi.org/10.1542/peds.2004-2108

Ma, Q., Jiang, J., Pan, X., Cai, G., Wang, H., Zhou, X., Jiang, T., & Chen, L. (2017). Consistent condom use and its correlates among female sex workers at hair salons: A cross-sectional study in Zhejiang province, China. BMC Public Health, 17(1), 910. https://doi.org/10.1186/s12889-017-4891-6

Sonawane, K., Suk, R., Chiao, E. Y., Chhatwal, J., Qiu, P., Wilkin, T., Nyitray, A. G., Sikora, A. G., & Deshmukh, A. A. (2017). Oral Human Papillomavirus Infection: Differences in Prevalence Between Sexes and Concordance With Genital Human Papillomavirus Infection, NHANES 2011 to 2014. Annals of Internal Medicine, 167(10), 714–724. https://doi.org/10.7326/M17-1363

Kliknij aby ocenić ten artykuł!
Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz