Wiele ludzi po rozstanie chcę kompletnie odciąć się do swojego byłego partnera lub partnerki. Niekiedy jednak zdarza się tak, że mężczyzna utrzymuje kontakt z byłą dziewczyną. Ba! Nie zdarza się, ale jest to często sytuacja. Dlaczego tak jest? Sprawdźmy!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Po co facet utrzymuje kontakt z byłą dziewczyną.
- Czy zawsze oznacza to, że dalej ją kocha.
- Jak porozmawiać z facetem o zerwaniu takiego kontaktu.
Zobacz też:
- Jakie czułości lubią mężczyźni
- Zachowania które mężczyźni uwielbiają
- Gesty, które rodzą miłość
- Po czym poznać że on Cię kocha
- Kiedy facet udaje, że mu nie zależy
- Co oznacza malinka (u dziewczyny i chłopaka)
Po co facet utrzymuje kontakt z byłą dziewczyną?
Facet może utrzymywać kontakt z byłą dziewczyną z różnych powodów: mogą łączyć ich wspólne zainteresowania, znajomi czy dzieci. Kontakt może wynikać też z szacunku i przyjaźni. Niekiedy mężczyzna chce też zaspokoić potrzebę wsparcia emocjonalnego, znaleźć poczucie zrozumienia lub utrzymuje relację z tęsknoty.
Po co facet utrzymuje kontakt z byłą dziewczyną:
- Wspólne zainteresowania lub znajomi.
- Przyjaźń.
- Potrzeba wsparcia emocjonalnego.
- Zrozumienie, które wynika z długotrwałej relacji.
- Tęsknota za dobrze znaną relacją.
Wspólne zainteresowania lub znajomi
Choć związek miłosny dobiegł końca, wspólne zainteresowania mogą nadal utrzymywać namiętność w innej formie. Byli partnerzy mogą spotkać się na koncercie ulubionego zespołu lub na meczu sportowym, aby nadal cieszyć się swoją wspólną pasją.
W przypadku, gdy byli partnerzy mają wielu wspólnych znajomych, kontakt jest niemal nieunikniony. Kiedy mają do czynienia z tymi samymi osobami na co dzień, utrzymanie relacji jest naturalną konsekwencją. Spotkania z przyjaciółmi, imprezy czy uroczystości rodzinne są często okazjami do kontaktu z byłą dziewczyną.
Przyjaźń
Niektóre pary potrafią przekształcić swoje romantyczne relacje w przyjaźń po zakończeniu związku. Może to być wynikiem głębokiego szacunku i zrozumienia, które rozwijało się między nimi podczas ich relacji.
Chociaż uczucia miłosne mogą już nie istnieć, poczucie zażyłości i wspólnej historii może przetrwać, prowadząc do trwałej i satysfakcjonującej przyjaźni.
Potrzeba wsparcia emocjonalnego
Po zakończeniu związku, byli partnerzy mogą nadal szukać wsparcia emocjonalnego u siebie nawzajem. Ze względu na wcześniejszą bliskość, może być łatwiej wyrazić kłopoty i lęki przed kimś, kto dobrze nas zna. Były partner może zrozumieć kontekst życia drugiej osoby lepiej, niż nowo poznana osoba.
Oprócz tego, znajomość emocjonalnych wzorców, reakcji i oczekiwań jednego i drugiego może przynieść poczucie komfortu. Pomimo zakończenia związku romantycznego, byli partnerzy mogą nadal sobie pomagać, aż do momentu, w którym obie osoby skutecznie poradzą sobie z rozstaniem.
Zrozumienie, które wynika z długotrwałej relacji.
Wspólnie spędzony czas w związku powoduje, że byli partnerzy dobrze się znają. Rozumieją nawzajem swoje reakcje, emocje i potrzeby. Ta głęboka wiedza o drugiej osobie może stać się podstawą dla kontynuowania komunikacji po rozpadzie związku, ponieważ niewiele osób ma taki poziom zrozumienia wzajemnych odczuć.
Ponadto byli partnerzy dzielą wiele wspólnych doświadczeń, zarówno dobrych, jak i złych. Momenty te mogą nadal łączyć ich na poziomie emocjonalnym, nawet po zakończeniu związku. Mogą dyskutować i wzajemnie sobie pomagać w radzeniu sobie z tymi doświadczeniami, a to również może być powodem do utrzymania kontaktu.
Tęsknota za dobrze znaną relacją
Byli partnerzy mogą tęsknić za komfortem i intymnością, które wynikały z ich relacji. Znajomość drugiej osoby, poczucie bliskości i wspólne doświadczenia często tworzą silne więzi emocjonalne. Nawet po zakończeniu związku, więzi te mogą prowadzić do pragnienia zachowania kontaktu.
Utrzymanie kontaktu z byłą partnerką może być również próbą złagodzenia uczucia samotności po zerwaniu. W takim przypadku, znajomość i wzajemne zrozumienie mogą przynieść ulgę i poczucie bezpieczeństwa, choć jest to często tymczasowe i może utrudnić proces poruszania się dalej.
Kiedy facet utrzymuje kontakt z byłą, aby ją wykorzystać?
Niestety, niektórzy mężczyźni mogą utrzymywać kontakt z byłą dziewczyną z niezdrowych powodów, takich jak manipulacja czy wykorzystywanie. Może to przybrać różne formy, od manipulacji emocjonalnej po nadużycia finansowe.
- Manipulacja emocjonalna. Mężczyzna utrzymuje kontakt z byłą, aby ciągle mieć nad nią kontrolę. Może to obejmować grę w uczucia, celowe budzenie zazdrości lub innego rodzaju manipulacje emocjonalne. Celem jest utrzymanie dominacji i wpływu na byłą partnerkę.
- Wykorzystanie finansowe. Były partner może utrzymywać kontakt w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Może to obejmować pożyczanie pieniędzy, które nigdy nie zostaną oddane, lub wykorzystywanie byłej partnerki dla prywatnych korzyści, takich jak zakwaterowanie czy transport.
- Utrzymanie kontaktu dla seksu. Niektórzy mężczyźni mogą też utrzymywać kontakt z byłą dziewczyną, mając na celu korzystanie z niej do zaspokajania swoich seksualnych potrzeb.
- Korzystanie z jej zdolności do pomocy. Czasem kontakt z byłą dziewczyną jest utrzymany tylko dlatego, że jest ona przydatna. Może to obejmować pomoc w codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie, gotowanie, a nawet opieka nad dziećmi.
- Utrzymywanie zależności emocjonalnej. Niektórzy mężczyźni mogą nadal polegać na byłych partnerkach dla wsparcia emocjonalnego, ale nie oferują nic w zamian. Taki rodzaj jednostronnej zależności jest niesprawiedliwy dla byłej dziewczyny.
Czy, jeśli facet utrzymuje kontakt z byłą to zawsze ją kocha?
Nie zawsze kontakt z byłą partnerką oznacza, że mężczyzna nadal ją kocha. Często związki transformują się po zakończeniu relacji romantycznej, a uczucia miłosne mogą zanikać, dając miejsce innym formom zrozumienia i uczucia.
Przyjacielska relacja wynikająca ze związku nie zawsze musi oznaczać niewygasłe uczucie miłości. Czasem ludzie po zakończeniu związku romantycznego odkrywają, że są w stanie utrzymać relacje na bardziej platonicznym poziomie, ceniąc wspólne doświadczenia i zrozumienie, które rozwinęło się podczas związku.
Niekiedy mężczyzna utrzymuje też kontakt z byłą partnerką z powodów praktycznych, takich jak dzielone obowiązki rodzinne, wspólne zainteresowania lub znajomi. W takim przypadku, utrzymanie kontaktu nie jest związane z uczuciem miłości, co z koniecznością nawigacji w obecnej sytuacji.
Wreszcie, czasem kontakt jest utrzymywany z powodów niezdrowych, takich jak manipulacja, zależność czy wykorzystywanie. W takich sytuacjach, mężczyzna nie utrzymuje kontaktu z byłą dziewczyną, ponieważ ją kocha, ale raczej z egoistycznych czy manipulacyjnych powodów.
Jak porozmawiać z facetem o zerwaniu kontaktu z byłą dziewczyną?
Jeśli czujesz dyskomfort z powodu kontaktu swojego obecnie partnera z jego byłą dziewczyną, najważniejsze jest skomunikowanie swoich uczuć i potrzeb w klarowny sposób. Pamiętaj, że jesteś w pełni uprawniona do wyrażania swoich uczuć. A kluczem do skutecznego porozumienia jest otwartość, szacunek i zrozumienie.
Sposób | Jak to zrobić? |
Wyrażanie uczuć | Zamiast oskarżać partnera, mów o tym, jak się czujesz. Używane zdania powinny zaczynać się od „Czuję”, tco zmniejszy prawdopodobieństwo defensywy. Jeszcze lepiej skrócić to do np. „Czuję się niepewnie, kiedy widzę, że ciągle rozmawiasz ze swoją byłą dziewczyną”. |
Pytanie o intencję | Staraj się zrozumieć, dlaczego Twój partner utrzymuje kontakt ze swoją byłą dziewczyną. Może ma do tego sensowne powody, które mogą pomóc Ci zrozumieć sytuację i poczuć się lepiej. Pytanie o intencje powinno być szczere i neutralne, na przykład „Czy możesz mi powiedzieć, dlaczego wciąż utrzymujesz kontakt ze swoją byłą?”. |
Prośba o zmianę | Jeśli kontakt z byłą dziewczyną nadal jest dla Ciebie problemem, możesz poprosić partnera o zmianę tego zachowania. Wyraź swój pogląd mówiąc na przykład „Byłoby dla mnie łatwiej, gdybyś ograniczył kontakt ze swoją byłą do niezbędnego minimum.” |
Wspólne ustalanie granic | Dobrym pomysłem może być też wspólne ustalanie granic w odniesieniu do byłych partnerów. Zrozumienie, co jest dla Ciebie akceptowalne a co ni, i podzielenie się tym ze swoim partnerem, może pomóc w ustaleniu wzajemnych oczekiwań i uniknięciu późniejszych konfliktów. |
Jakie są negatywne skutki utrzymywania kontaktu z byłą przez faceta?
Utrzymywanie kontaktu z byłą partnerką może prowadzić do różnych negatywnych skutków. Choć w niektórych wypadkach może być to wygodne, może również powodować poważne komplikacje w obecnym związku, nauczać zależności, a nawet utrudnić proces poruszania się do przodu.
- Problemy w obecnym związku. Utrzymanie stałego kontaktu z byłą partnerką może wywołać niepokój i zazdrość w Twoim obecnym związku. Obecna dziewczyna może zacząć się zastanawiać, czy nadal masz uczucia do swojej byłej.
- Utrzymanie emocjonalnej zależności. Jeżeli utrzymujesz ciągły kontakt z byłą, może to prowadzić do emocjonalnej zależności. W efekcie możesz zaczynać odczuwać mylące uczucia, co może utrudnić całkowite poruszenie się naprzód.
- Zapobieganie procesowi gojenia. Kontaktowanie się z byłą dziewczyną zaraz po zerwaniu może opóźnić Twoją możliwość gojenia się i poruszania dalej, ponieważ nie dajesz sobie czasu na przetworzenie doświadczeń z przeszłości.
- Skomplikowanie sytuacji. W pewnych okolicznościach, utrzymanie kontaktu może prowadzić do skomplikowanych sytuacji, takich jak powrót do związku, który nie był zdrowy lub satysfakcjonujący, albo wpędzenie się w nieprzyjemne dyskusje czy kłótnie.
Kiedy zerwanie kontaktu z byłą dziewczyną jest najlepszym wyborem?
Zerwanie kontaktu z byłą dziewczyną może okazać się najlepszym wyborem w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, jeżeli kontakt z byłą prowadzi do ciągłych konfliktów lub niepokoju w obecnym związku, warto zastanowić się nad jego zakończeniem.
W przypadku, gdy byłe związki były toksyczne lub niosą ze sobą wiele negatywnych emocji, przerwanie kontaktu z byłą dziewczyną jest zdecydowanie zdrowsze. Zerwanie takich więzi pozwoli Ci się skupić na sobie, goić rany i powoli przechodzić przez etap bólu i żalu, który jest często nieodłączny po zakończeniu takich relacji.
Jeśli utrzymujesz kontakt z byłą partnerką w nadziei, że znów się do siebie zbliżycie, ale ona nie jest zainteresowana odnowieniem związku, to utrzymanie kontaktu może pojawić się jako źródło bólu i rozczarowań. W takiej sytuacji przerwanie kontaktu pozwoli Ci poradzić sobie z tą rzeczywistością i ruszyć dalej.
Również, jeśli kontakt z byłą partnerką uniemożliwia Ci stworzenie nowych, pełnych relacji z innymi ludźmi, rozważenie zerwania kontaktu jest zdrowym wyborem. Pamiętaj, że Twoje życie nie powinno być zdominowane przez przeszłość. Bezpośrednie kontakty z osobą, z którą zerwałeś, może prowadzić do zależności, która w końcu zablokuje Twoje emocjonalne postępy.
Podsumowanie
- Mężczyźni utrzymują kontakt z byłą dziewczyną z różnych powodów, takich jak wspólne zainteresowania, przyjaźń, potrzeba wsparcia emocjonalnego, pociąg wynikający z długotrwałej relacji, czy tęsknota za dobrze znaną znajomością.
- Utajona miłość nie jest jedyną przyczyną utrzymania kontaktu z byłą partnerką; powody są różne, a uczucia miłosne mogą ulec zatarciu, dając miejsce nowym formom zrozumienia i uczucia.
- Niekiedy, kontakt jest utrzymywany z powodów niezdrowych, takich jak manipulacja, zależność czy wykorzystywanie.
- Utrzymywanie kontaktu z byłą partnerką może prowadzić do różnych negatywnych skutków, takich jak problemy w obecnym związku, utrzymywanie emocjonalnej zależności, opóźnienie procesu gojenia oraz skomplikowanie sytuacji.
- Zerwanie kontaktu z byłą dziewczyną może być najlepszym wyborem, gdy kontakt z nią prowadzi do ciągłych konfliktów lub niepokoju w obecnym związku, byłe relacje były toksyczne, są fałszywe oczekiwania na odnowienie związku, lub utrzymanie kontaktu uniemożliwia budowanie nowych, zdrowych relacji.
FAQ
Czy mężczyzna utrzymujący kontakt z byłą wciąż jest w niej zakochany?
Utrzymywanie kontaktu z byłą partnerką nie zawsze oznacza, że mężczyzna jest w niej wciąż zakochany. Takie działanie ma często wiele różnych przyczyn, takich jak wspólne zainteresowania, znajomi, przyjaźń czy potrzeba wsparcia emocjonalnego.
Pełna zrozumienia relacja lub tęsknota za dobrze znaną relacją również mogą stanowić podłoże do utrzymania kontaktu.
Czy utrzymywanie kontaktu z byłą partnerką jest niezdrowe?
Nie zawsze. Wiele zależy od kontekstu i intencji stojących za tym kontaktem. Jeśli jest to wynik wspólnych zainteresowań, znajomych, przyjaźni, wsparcia emocjonalnego czy wzajemnego zrozumienia, taki kontakt nie musi być niezdrowy.
Jednakże, jeśli wiąże się z manipulacją, zależnością czy wykorzystywaniem, może to być szkodliwe dla obu stron.
Jak mogę porozmawiać z moim partnerem o jego kontakcie z byłą dziewczyną, jeśli mnie to niepokoi?
Głównym kluczem jest otwartość i szacunek. Skomunikuj swoje uczucia i potrzeby w sposób jasny, ale delikatny. Skup się na swoich odczuciach, nie na osobie partnera. Staraj się zrozumieć jego powody utrzymywania kontaktu i wyraź swoje zdanie oraz oczekiwania wobec tej sytuacji.
Czy powinienem zerwać kontakt z byłą dziewczyną, jeśli jestem w nowym związku?
To zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli kontakt z byłą partnerką prowadzi do konfliktów lub dyskomfortu w Twoim obecnym związku, rozważenie ograniczenia lub przerwania tej relacji może być dobrym rozwiązaniem.
Czy utrzymywanie kontaktu z byłą partnerką jest normalne?
Jest to dość powszechne i nie ma w tym nic nienormalnego. Wiele par po rozstaniu decyduje się na utrzymanie pewnej formy kontaktu ze sobą, szczególnie jeśli mają wspólne dzieci, znajomych lub zainteresowania.
Jakie mogą być negatywne skutki utrzymania kontaktu z byłą dziewczyną?
Utrzymywanie kontaktu z byłą dziewczyną może prowadzić do różnych problemów, takich jak ciągłe konflikty, emocjonalne zależności, opóźnienie procesu gojenia się po rozstaniu czy skomplikowanie obecnej sytuacji życiowej.
Bibliografia
Hicks, L. L., McNulty, J. K., Faure, R., Meltzer, A. L., Righetti, F., & Hofmann, W. (2021). Do people realize how their partners make them feel? Relationship enhancement motives and stress determine the link between implicitly assessed partner attitudes and relationship satisfaction. Journal of Personality and Social Psychology, 120(2), 335–369. https://doi.org/10.1037/pspi0000247
Johnson, M. D., Lavner, J. A., Mund, M., Zemp, M., Stanley, S. M., Neyer, F. J., Impett, E. A., Rhoades, G. K., Bodenmann, G., Weidmann, R., Bühler, J. L., Burriss, R. P., Wünsche, J., & Grob, A. (2022). Within-Couple Associations Between Communication and Relationship Satisfaction Over Time. Personality & Social Psychology Bulletin, 48(4), 534–549. https://doi.org/10.1177/01461672211016920
Jordan, A., Carter, B., Forgeron, P., Fournier, K., & Sanders, K. (2021). Romantic Relationships in Young People with Long-Term Health Conditions: A Scoping Review. Journal of Pediatric Psychology, 46(3), 264–279. https://doi.org/10.1093/jpepsy/jsaa106